Откриен офанзивниот план на Путин: Каде се мести тампон зона?

Џек Ватлинг од британскиот тинк-тенк RUSI - Royal United Services Institute смета дека главната цел на летната офанзива е „проширување на рускиот притисок во Донбас“.

Украина знаеше дека Русија планира летна офанзива, но не од каде ќе започне. Ова стана јасно на 10 мај, кога руските сили навлегоа во граничната област северно од вториот по големина град во Украина, Харков.

Оттогаш тие зазедоа голем број села недалеку од границата и се обидуваат да напредуваат додека украинските сили се обидуваат да ја зајакнат ослабената линија на фронтот, пишува BBC.

Дали Русите создаваат тампон зона?

Со влегување во Вовчанск, на само 5 километри во Украина, и заземање големи области на украинска територија во регионот Харков, руските сили можеби се обидуваат да создадат тампон зона за одбрана од украински прекугранични напади. Откако ја видоа релативно лошата состојба на украинската одбрана, тие можеби имаат многу поамбициозни планови.

Рускиот претседател Владимир Путин веќе подолго време зборува за формирање некаква „санитарна зона“ која би го заштитила јужниот регион Белгород од напади со беспилотни летала или ракети. Белгород, исто така, се покажа ранлив на прекугранични упади на две руски паравоени формации со седиште во Украина.

Русија би можела да планира дополнително прекугранично туркање кон градот Сума. Сергеј Шојгу, новиот шеф на рускиот Совет за безбедност изјави дека армијата напредува во сите правци. Ова може да вклучи навлегување подлабоко во Украина, или да го принуди Киев да ги пренасочи своите сили од најжестоката линија на фронтот во источниот дел на Донбас, или да заземе се повеќе и повеќе територии.

Американскиот истражувачки центар „Институт за проучување на војната“ смета дека главната цел е создавање на тампон зона, како и рускиот воен аналитичар Анатолиј Матвијчук. Но, руските сили напредуваат и кон селото Липци, на околу 20 километри од северното предградие на Харков.

Дали Харков е во опасност?

Во однос на економската важност за Украина, Харков е само зад Киев и Днепар. Премногу е блиску до границата за да има доволно воздушна одбрана и постојано беше цел на смртоносни руски бомбардирања. Ако Русија успее да го освои, Матвијак вели дека тоа би било „пресвртница“ во војната.

Тоа изгледа малку веројатно. Украинските и западните коментатори се убедени дека Русија нема ресурси за тоа. Ако беа потребни 80.000 руски војници за да го заземат уништениот источен град Авдиевка минатиот февруари, за многу поголем град како Харков ќе бидат потребни бројки што Русија ги нема.

За време на посетата на Харков, претседателот Володимир Зеленски изјави дека ситуацијата во регионот е „генерално под контрола“, иако ситуацијата во таа област сè уште е исклучително тешка.

„Стратешката намера на руските трупи е ... да го опколат Харков како регионален центар“, вели Олександр Мусиенко, шеф на Центарот за воено-политички студии во Киев.

На овој начин, тие не само што би создале тампон зона длабока 10-15 километри, вели тој, туку и би ѝ дале можност на Русија подоцна да го нападне Харков.

Украинскиот воен блогер Јуриј Бутусов вели дека се направени премногу грешки во одбраната на границата и, сега кога руските сили видоа колку е тенка одбраната, можеби ќе се обидат да воспостават и тампон зона, со цел да се движат подлабоко на украинска територија.

Фокусот на Русија на исток

Џек Ватлинг од британскиот тинк-тенк RUSI - Royal United Services Institute верува дека главната цел на летната офанзива е „проширување на рускиот притисок во Донбас“, со цел да се прекинат линиите за снабдување и потоа да се отвори патот за нивните сили кон север и југ. Три месеци по заземањето на Авдиивка, руската армија го насочи својот нишан кон други цели во регионот на Донецк подалеку на северозапад, вклучувајќи го и стратешки важниот ридски град Часив Јар.

Роб Ли од Институтот за надворешна политика вели дека се верува дека украинските војници стационирани во Часив Јар се преместени во Харков, оставајќи ја Украина со помалку достапни единици. Загубата на Часив Јар ќе ги направи украинските градови во Донбас уште поранливи.

Дали Русија има доволно ресурси за да ја освои земјата?

Во Киев веруваат дека руските сили во Украина сега се повеќе од половина милион. Поради ова, украинската армија е надмината, но и оружена, а Владимир Путин сега посветува 8,7% од целокупното руско економско производство (БДП) на одбраната и безбедноста.

Но, засилувањата што чекаат преку северната граница брои само 20.000 пријавени, а за сите извештаи на Кремљ за плановите за мобилизирање на уште 300.000 Руси, нема докази за такво нешто. А сепак, Русија сè уште има огромна нумеричка предност. Висок украински генерал рече дека соодносот бил дури 10 спрема еден.

Украина неодамна потпиша закон со кој се намалува старосната граница за мобилизација за две години на 25 години, што би можело да ја зголеми нејзината војска за 100.000 лица. Врховниот командант на НАТО за Европа, генерал Кристофер Каволи, рече дека е уверен оти украинската армија може да ја одржи линијата.

„Русите ги немаат потребните бројки за стратешки пробив... поточно, немаат вештини и способност да го направат тоа“, рече тој.

Додека рускиот лидер се стреми да постигне резултати на терен, имаше знаци дека Кремљ можеби е подготвен да се врати на мировните преговори кои прекинаа пред две години.

„Отворени сме за дијалог, но таквите преговори мора да ги земат предвид интересите на сите земји вклучени во конфликтот“, изјави Владимир Путин за кинеската државна новинска агенција Ксинхуа.

Неговата изјава доаѓа еден месец пред планираниот мировен самит во Швајцарија. Русија не беше повикана во Луцерн на 15-16 јуни, но Швајцарците велат дека повеќе од 50 земји одат, вклучително и Украина, и се обидуваат да го прифатат рускиот сојузник Кина.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Свет

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе