Откриен папирус долг 52 метра со древната египетска Книга на мртвите

Египетските археолози открија недопрен древен папирус кој датира од 50 години п.н.е., што експертите во земјата го нарекуваат прво откритие од ваков вид по еден век.

Во археолошкиот локалитет Сакара е пронајден папирус долг 52 метра. Древниот артефакт содржи делови од древната египетска Книга на мртвите за помош на починатите во нивниот задгробен живот.

Папирусот беше откриен во еден од 250 дрвени саркофази пронајдени на археолошкиот локалитет минатиот јуни. Истражувачите и археолозите работат на локалитетот повеќе од две години. Само во 2022 година, археолозите открија стотици мумии, пирамида на непозната кралица, пет насликани гробници, гробница на древен благородник и саркофаг на благајникот на кралот Рамзес II.

Книгата на мртвите е погребен текст за кој се верува дека датира од почетокот на ерата на Новото кралство во Египет, пишува The Jerusalem Post.

И покрај злокобното име, книгата едвај е таква. Напротив, тоа се само упатства за погребување и како најдобро да му се помогне на починатиот Египќанец да патува во подземниот свет и задгробниот живот.

Бидејќи немало единствена Книга на мртвите, ниту посебен канон за неа, точните детали се разликуваат, со различни „магии“ вклучени во верзиите.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Наука

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Read more

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Read more

Анимација: Човечкото тело при имплозија

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе