Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Остатоци од брод и неговиот товар, за кои се верува дека се стари 3.300 години, се откриени во источниот дел на Средоземното Море, објавија израелските археолози.

Стотици недопрени амфори се откриени на 90 километри од северниот брег на Израел на длабочина од 1.800 метри. Израелската управа за антиквитети (IAA) вели дека ова откритие сугерира дека морнарите од тој период ја користеле положбата на сонцето и ѕвездите за навигација, пишува BBC.

Потонатиот брод е пронајден при рутинско истражување за нафта и гас.

Според IAA, тоа е најстариот потонат брод најден во регионот. Бродот најверојатно потонал за време на бура или поради пиратски напад.

„Ова откритие ни ги открива како никогаш досега навигационите вештини на древните морнари“, рече Џејкоб Шарвит, шеф на поморската единица на IAA. Тој додаде дека ова покажува дека нашите предци можеле да пловат преку Средоземното Море без да го видат брегот на хоризонтот.

„Од оваа географска точка е видлив само хоризонтот. Тие веројатно користеле небесни тела за навигација“, рече тој.

Товарот го забележале роботите на нафтената компанија Energean, која барала потенцијални нови извори на енергија во близина на израелскиот брег.

реклама

Вести

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Read more

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Read more

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Read more

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе