Откриена црна дупка толку голема што не би ни требало да постои во нашата галаксија

Кинески астрономи открија црна дупка во Млечниот Пат, која со својата величина ги доведува во прашање досегашните сознанија за развојот на ѕвездите.

LB-1 е оддалечена 15.000 светлосни години од Земјата и има маса 70 пати поголема од Сонцето, пишува Nature.

Се проценува дека Млечниот Пат содржи 100 милиони ѕвездени црни дупки, но LB-1 е двојно поголема од тоа што научниците сметаат дека е можно.

„Црни дупки со толкава маса не би требало ниту да постојат во нашата галаксија, според повеќето сегашни модели на еволуции на ѕвезди“, вели професорот Лиу Ѓифенг од Кинескиот национален астрономски опсерваториум.

Научниците сметаат дека постојат два вида црни дупки. Почести се ѕвездените дупки кои се до 20 пати поголеми од Сонцето. Супермасивните црни дупки се најмалку милион пати поголеми од Сонцето и нивното потекло е непознато.

Случајот со LB-1 покажува дека се работи за нов вид црна дупка која е создадена со други механизми. Дупката ја откри меѓународен тим научници со помош на кинескиот телескоп LAMOST.

реклама

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Наука

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Во Кина откриен нов вирус со потенцијал за пандемија

Read more

Французите идентификуваа нов вирус

Read more

Гик

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе