Откриена далечна галаксија во изумирање

Астрономи и научници од Европската јужна опсерваторија открија оддалечена галаксија во вселената која почнува да изумира, а што може да биде значајно откритие во разбирањето на вселената и самиот живот на галаксиите.

Како што наведуваат од Европската јужна опсерваторија, галаксиите умираат кога ќе престанат да формираат ѕвезди. Откриената галаксија со неверојатна брзина ја губи својата сила и „горивото“ со чија помош произведува ѕвезди.

Научниците сметаат дека гасењето на галаксијата е предизвикано од судир со друга. Новата галаксија која се формира по судирот е позната како ID2299.

„Ова е првпат во далечната вселена да забележиме типична масивна галаксија која создава ѕвезди и која ќе умре поради масовно исфрлање гасови“, вели Анаграција Пуглиси, водечки автор на новата студија на Универзитетот Дурам, Велика Британија.

Исфрлањето гасови се случува со голема брзина, а со оглед на тоа дека галаксијата многу брзо создава ѕвезди, стотина пати побрзо од нашиот Млечен Пат, преостанатиот гас брзо ќе се потроши.

„Бев одушевена со откритието на така исклучителна галаксија. Исто така, бев уверена дека постојат одредени процеси кои можат да нè научат како функционираат оддалечените галаксии и како всушност се одвива нивната еволуција“, вели Пуглиси.

Галаксијата е оддалечена 9 милијарди светлосни години, а астрономите го забележале настанот кој се случил во млада фаза на вселената, кога бил стар само 4,5 милијарди години.

Тагови
реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Вести

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Read more

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Read more

Кинеската вакцина е ефикасна само 50,4%

Read more

Sony го претстави дронот Airpeak во акција

Read more
 

Гик

  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Читај повеќе