Откриена децениска злоупотреба на деца во сиропиталиштата во Лондон

Британски социјални работници ги „изложиле ранливите деца“ на сексуални престапници кои се инфилтрирале во сиропиталишта и во згрижувачки семејства со „катастрофални, доживотни последици врз жртвите“, покажа извештајот за децениите на злоупотреба на деца објавен во вторникот.

Работниците во лондонскиот кварт Ламбет „се однесуваа кон децата како да се безвредни“ и се чини дека покажаа „безобразна небрежност за ранливите деца на кои им беше платено да се грижат“, според наодите на Независната истрага за сексуална злоупотреба на деца (IICSA).

Авторите на извештајот слушнале докази дека децата биле силувани, злоставувани и сексуално злоставувани, но велат дека 705 корисници во три установи за социјална помош добиле дисциплинска постапка само против еден вработен во управата.

На децата не им верувале кога ги пријавувале ваквите случаи.

Во извештајот се проценува дека бројот на злоставувачи веројатно ќе биде многу поголем и се препорачува полицијата да разгледа дали постојат основи за покренување на кривична истрага за случајот со момче кое починало во домот во 1977 година, откако претходно се пожалило на злоставување од страна на вработен.

Џон О’Брајан, секретар на IICSA, рече дека извештајот е најлош од 15-те што ги состави IISCA досега.

Тој рече дека „каде и да погледнете, ќе најдете најмалку една грешка“.

„Тоа е единствениот извештај што го читав со задолжителни прекини“ поради содржината.

Клер Холанд, член на советот на округот Ламбет, во изјавата вели дека „советот бил одговорен за таа грижа и заштита, но потфрлил со далекусежни последици“.

„Советот длабоко жали за нивните искуства“, рече таа.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Стивен Хокинг бил во право: Случајно откриено важно својство на црните дупки

Read more

Џабе се фалите - бројот на партнерки не ве прави подобри љубовници

Read more

Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Read more

Свет

Нереални сцени: Талибанците вооружени со минофрлачи возат педалини

Read more

Полска треба да плаќа 500.000 евра дневно за одбивање да затвори рудник

Read more

Силна бура и серија торнада ја погодија Италија

Read more

Харизматичен и побожен: Талибански лидер се најде на листата 100 највлијателни луѓе нa Time

Read more
 

Вести

И Заев и Мицкоски убедени во победа на локалните избори

Читај повеќе

Мицкоски: Освен морална, мора да има и кривична и политичка одговорност

Читај повеќе

Заев: Трагедијата во Тетово да не се користи за политичко профитерство

Читај повеќе

Нереални сцени: Талибанците вооружени со минофрлачи возат педалини

Читај повеќе

Полска треба да плаќа 500.000 евра дневно за одбивање да затвори рудник

Читај повеќе

Дали на Словенците им се исплатеше воведувањето на еврото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура и серија торнада ја погодија Италија

Читај повеќе

МЗ: Во Скопје има 139 заразени основци и 70 средношколци од коронавирусот

Читај повеќе

Нови 154 случаи на COVID-19, пријавени се 12 починати лица

Читај повеќе