Oткриена колонија од дури 60 милиони импресивни ледени риби под Антарктикот

Во Веделово Море на Антарктикот е пронајдена колонија од 60 милиони риби. Станува збор за област со големина на Малта и претставува уникатен и досега непознат екосистем.

Ова откритие е показател за тоа колку малку се знае за она што се наоѓа во длабочините на морето. Се верува дека е најголемата колонија во светот составена од импресивни ледени риби (Neopagetopsis ionah). Внатрешноста на нивното тело е видлива. Ледената риба се единствените 'рбетници кои немаат црвени крвни зрнца. За да преживее на екстремно ниски температури, овој вид развил антифриз протеин.

Германскиот истражувачки поларен брод Polarstern ја откри оваа рибна колонија за гнездење во февруари минатата година. Бродот истражувал морски длабочини на половина километар од него. За снимањето е користена камера со големина на автомобил, која била прикачена на пловилото. Се истражуваа океанските струи и откривањето на оваа колонија беше големо изненадување.

„Четири часа воочувме нови гнезда на риби. За тоа време поминавме можеби шест километри. Никогаш не сум видел нешто слично во 15 години проучување на океанот. Откако ги забележавме, ги информиравме експертите кои ги познаваат овие видови. Тие ни кажа дека тоа е нешто многу уникатно“, се сеќава Аутун Пурсер, истражувач во германскиот институт Алфред Вегенер.

Со дополнителен увид беше сфатено колку е уникатна и фасцинантна оваа колонија на риби. Професорот по биологија од Универзитетот во Орегон, Џон Постлтвејт, истакна дека ова е изненадувачко и значајно откритие. Како што рече, количината на биомаса пронајдена за него била, најблаго речено, неочекувана.

Истражувачите нагласија дека колонијата се наоѓа на површина од 240 квадратни километри. Во просек има по едно гнездо на 3 квадратни метри. Секое гнездо има во просек по 1.735 јајца.

Според Purser, морската област е 2 Целзиусови степени потопла од околината, поради што изгледа дека овие риби ги привлекува малку потопла вода. Дополнителните истражувања ќе одговорат на неколку прашања. Меѓу нив е и колку долго возрасните риби ги чуваат јајцата. Експертите шпекулираат дека тоа би можело да потрае со месеци.

Со оглед на тоа дека е единствен екосистем во целиот свет, научниците сметаат дека треба да се прогласи за заштитено подрачје, пренесува The Guardian.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Вести

Поглед во крајбрежната куќа во Корнвол која чини 2 милиона фунти

Read more

Кавкаските ритуални жезли всушност биле древни сламки за пиво?

Read more

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Read more

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Read more
 

Гик

Дали е конечно откриено како се појавил живот на Земјата?

Читај повеќе

Поглед во крајбрежната куќа во Корнвол која чини 2 милиона фунти

Читај повеќе

Кавкаските ритуални жезли всушност биле древни сламки за пиво?

Читај повеќе

Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Читај повеќе

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Читај повеќе

Мегасанта мраз испушта големи количества слатка вода во океанот

Читај повеќе
  • filter

6 загрозени животински видови поради климатските промени

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок џиновски корален гребен откриен на Тахити

Читај повеќе