АТП ВИМБЛДОН 2024

Откриена вистинската причина за лутата реакција на Ѓоковиќ на Вимблдон

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го потресе тенискиот свет обраќајќи ѝ се на публиката по победата во осминафиналето против Данецот Холгер Руне, а сега е откриено и зошто реагирал толку бурно.

Новинарот Нуно Маркес-Нури, позивајќи се на братот на Новак, Марко, напиша на Х:

„Лут е затоа што неговите деца се во публиката и не трпи непочитување пред нив. Мојот извор е директно Марко Ѓоковиќ“, напиша Нури на Х.

Додаде дека му е јасно зошто Јелена Ѓоковиќ во изминатите години не била присутна на некои финалиња на Грен слем турнирите, посочувајќи дека тоа е начин да се заштитат децата од третманот што често го добива Новак.

Да потсетиме, Ѓоковиќ по синоќешниот натпревар им се обрати на безобразните навивачи кои го провоцираа.

„За сите навивачи кои останаа, имам голема почит што се таму. На сите оние што избраа да не ја почитуваат играта и играчите, им посакувам доооооообра ноќ, дооооооооообра ноќ“, одговори Ѓоковиќ правејќи гримаси на лицето.

Новинарот на теренот се обиде да ги смири страстите, но Новак имаше јасен став.

„Беше непочитување, не го прифаќам тоа. На турнеја сум повеќе од 20 години, знам како функционира. Се фокусирам на оние што ги почитуваат играчите, го сакаат тенисот, ги ценат играчите. Играв во многу понепријателска атмосфера, но не можеш ни да ми се приближите“, рече бесниот Новак.

Ривал на Ѓоковиќ во четвртфиналето на Вимблдон ќе му биде Австралиецот Алекс Де Минор (АТП 9), кој го совлада Артур Филис со 3:1 во сетови.

реклама

Тенис

Синер нема да игра на Олимписките игри

Read more

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Read more

Енди Мареј најави крај на кариерата

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе