Откриена вистинската причина зошто жените стенкаат во текот на сексот

Дали стенкањето секогаш има врска со тоа колку е добар сексот? Според истражување за сексуално однесување, спроведено од тим научници од Универзитетот Ланкашир, одговорот е дека нема.

Авторите на истражувањето заклучиле дека жените го употребуваат гласното стенкање за повеќе да го возбудат партнерот и да му поттикнат оргазам.

Во истражувањето учествувале жени на возраст од 18 до 48 години прашани за детали за нивното стенкање во текот на сексуален однос. Повеќето жени стенкаат за време на секс, но не нужно доживуваат оргазам. Наместо тоа, 66% признале дека стенкаат за да го забрзаат оргазмот кај партнерот, додека 87% тоа го прават за да се чувствуваат посекси и со поголема самодоверба.

„Додека женските оргазми најчесто се постигнуваат во текот на предигра, копулаторната вокализација е на највисоко ниво пред и истовремено со оргазмот на мажот“, заклучиле научниците.

Исто така, додаваат дека жените гласно стенкаат за да ја намалат „досадата“ во кревет.

„Не постојат многу истражувања на оваа тема, но секојдневно сме бомбардирани од медиумите со идејата дека стенкањето е поврзано со оргазмот и добриот секс“, вели Кристен Марк од Универзитетот во Индијана.

„Ако стенкате, на партнерот му давате до знаење дека е на добар пат, а очигледно е дека не прави сè како што треба. Затоа, треба да го 'користите' стенкањето и гласните звуци кога е нешто добро, а не кога сакате тој што побрзо да сврши“, советува таа.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Љубов и секс

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Read more

7 прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Колку секс е премногу секс?

Read more

Брачен советник откри на што најмногу се жалат жените на терапија

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе