Откриени 12 мигранти во близина на Неготино, приведени двајца криумчари

Дванаесет мигранти од Сирија се откриени во возило со француски таблички на автопатот „Пријателство“ во близина на Неготино. Приведени се две лица – Б.К. (19) од скопското село Блаце и Х.С. (28) од скопското село Грушино.

Возилото марка „бмв“ било управувано од Б.К. кој на наплатната станица Демир Капија не застанал на знак за запирање. Набргу потоа возилото било запрено, но Б.К. се дал во бегство по што бил пронајден и лишен од слобода, додека, Х.С. бил лишен од слобода затоа што со возило „мерцедес” бил во улога на претходница.

Лицата се приведени во полициска станица, а по целосно документирање на случајот, во координација со Јавен обвинител, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Мигрантите, како што соопшти МВР, ќе бидат спроведени во Прифатно- транзитен центар за понатамошна постапка. 

реклама

Хроника

Импровизирана лабораторија со канабис откриена во Гевгелија

Read more

Приведени две лица од Делчево за „перење пари“

Read more

Уапсен велешанец поради напад на поранешна вонбрачна партнерка

Read more

Поведена постапка за сообраќајна несреќа со смртни последици во Скопје

Read more
 

Вести

Од утре во 10 часот протестите се селат пред бараките на Град Скопје

Читај повеќе

Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Читај повеќе

Импровизирана лабораторија со канабис откриена во Гевгелија

Читај повеќе

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Читај повеќе

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе