Откриени бактерии невидливи за човечкиот имунолошки систем

Бактериите што научниците ги собраа на 4 километри под површината на Тихиот Океан се толку туѓи за човечкото тело што всушност се невидливи за нашиот имунолошки систем.

Ова откритие е во целосна спротивност со еден од главните принципи на имунологијата - дека човечкиот имунолошки систем еволуирал така што може да ги регистрира сите микроби.

„Идејата беше нашиот имунолошки систем да обезбеди општ отпор и да не се грижи дали нешто претставува закана или не. Сепак, никој досега не ја тестирал таа претпоставка“, изјави за Live Science имунологот Џонатан Каган од Детската болница во Бостон.

За да ја тестираат оваа веќе прифатена хипотеза, експертите мораа да пронајдат бактерии за кои веројатно досега немале контакт со имунолошкиот систем на цицачите, па морале да нурнат длабоко во Тихиот Океан.

„Не баравме само на големи длабочини, туку и на подрачјето на Тихиот Океан, кое е најзаштитено и најоддалечено“, објасни морскиот екологист Ренди Рохан од Универзитетот во Бостон.

„На длабочина од 4.000 метри, нема цицачи, и ова е екваторијална област каде што нема китови. Беше добро место да се бараат бактерии кои се сосема различни од оние што ги среќаваме на копно“, додаде тој.

Научниците со помош на подморница со далечинско управување собрале морски бактерии од примероци вода, сунѓери, морски ѕвезди и седименти. После тоа, 117 пронајдени соеви на бактерии биле пропагирани во лабораторија.

Невидливи за нашиот имунолошки систем

Откако ги проучиле нивните карактеристики, тие вовеле 50 соеви во имуните клетки на глувците и луѓето. На нивно изненадување, тие открија дека 80% од микробите, претежно припадници на видот Moritella, се целосно невидливи за имунолошкиот систем.

Имено, рецепторите на имуните клетки на коскената срж кај цицачите кои се користат во студијата, воопшто не ги регистрирале овие микроби.

URL

Позитивната страна на приказната - бактериите не се опасни за луѓето

За среќа, овие бактерии од длабокиот океан не претставуваат опасност за човечкото тело.

„Прво, тие не еволуирале за да избегнат одговор на имуниот систем на цицачите, па ако имаше каква било патогеност, тоа ќе беше случајно. Друга причина зошто многу веројатно не се работи за бактерии опасни за нас е температурата, притисокот и хемиската околина во нашето тело, што е многу различно од она што го гледате на дното на океанот. Овие бактерии не би преживеале долго надвор од нивното природно живеалиште“, рече Рохан.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Наука

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Read more

Какви последици може да има патувањето до Марс врз човечкото тело?

Read more

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Read more

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе