Откриени детали за новиот смартфон OnePlus 11

Во пресрет на официјалното претставување на смартфонот OnePlus 11, клучните спецификации на овој уред беа откриени преку кинеската социјална мрежа Weibo.

 

OnePlus 11 ќе се напојува со новиот процесор на Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, а уредот ќе биде фокусиран на дизајнот и перформансите. Селфи камерата ќе биде сместена во отвор на левата страна на екранот, а тој екран се очекува да има закривени рабови и да поддржува 2K резолуција. Се верува дека смартфонот ќе има метална централна рамка и керамичко куќиште, а споменатиот процесор ќе биде поврзан со до 16 GB RAM и најновата 4.0 UFS меморија.

Типстерот Yogesh Brar тврди дека смартфонот ќе користи OxygenOS 13 базиран на Android 13. Што се однесува до дисплејот, ќе биде 6,7-инчен 2K (1440p) OLED панел со стапка на освежување од 120Hz. Тој наведува дека OnePlus 11 ќе биде достапен со 8 и 12 GB RAM, односно 128 и 256 GB внатрешна меморија.

URL

Се очекува OnePlus 11 да има три задни камери со технологија Hasselblad, главен сензор IMX890 од 50 MP, ултра широка камера од 48 MP и телефото камера од 32 MP. На предната страна ќе има и селфи камера од 32 MP.

Уредот ќе се напојува од батерија од 5.000 mAh која поддржува жично полнење од 100 W и безжично полнење од 50 W.

OnePlus 11 ќе биде претставен до крајот на годината, а во првите месеци би требало да се продава само во Кина.

URL
Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Мобилни

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Read more

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Read more

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Read more

Што не треба да правите додека се полни телефонот?

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе