Откриени нов тип на минијатурни црни дупки

Во списанието Science е објавена студија за откриени и класифицирани нов тип на црни дупки. Станува збор за црни дупки кои се значително помали од оние со денес познатите димензии, па и за помали односно минијатурни црни дупки.

„Постои цела една популација која треба да ја истражиме во нашиот поход на црни дупки“, вели астрономот Тод Томпсон, водач на истражувачкиот тим и професор на Универзитетот во Охајо.

Црните дупки настануваат од умрени ѕвезди, а откако експлодираат и колабираат креираат тело со исклучително силна гравитација на која не може ни светлината да ѝ избега. Некои црни дупки се лоцирани во центрите на галаксиите и се еден вид мотор на целата галаксија, а некои се родени во други делови на овие масивни збирови на ѕвезди.

Сепак, не сите мртви ѕвезди се претвораат во црни дупки, некои станале и неутронски ѕвезди. Овие две групи на тела кои настануваат со смрт на ѕвезда се во фокусот на научниците.

До неодамна се мислеше дека црните дупки варираат во големината и во масата, но сега се забележани црни дупки кои се 3,3 пати поголеми од Сонцето. До неодамна најмалата забележана црна дупка беше 3,8 пати поголема од Сонцето.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Наука

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Read more

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Во Кина откриен нов вирус со потенцијал за пандемија

Read more

Гик

  • play_arrow

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Читај повеќе

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Читај повеќе
  • play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Читај повеќе

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе