Откриени нови факти за мистериозните пустински кругови

Сувите, песочни и жешки пустински области се исполнети со необичен феномен за кој научниците не знаат многу, меѓутоа, правењето мапа на која се обележани т.н. „самовилски кругови“ им овозможи да разберат нови интересни факти за нив.

Научниците открија дека мистериозните области што можеме да ги сретнеме во пустините на Намибија и Австралија се многу пораспространети отколку што мислевме. Имено, постојат пустински пасишта прошарани со милиони чудни кругови, во кои нема трева или друга вегетација. Токму затоа овој чуден феномен беше наречен „самовилски кругови“.

Според новата проценка на експертите, самовилските кругови можат да се најдат на 263 места, односно на 3 континенти и во 15 земји; вклучувајќи ги Мадагаскар и Централна Азија. Оваа нова информација би можела да им помогне на научниците да откријат што точно ги предизвикува, пишува Science Alert.

Вистинска мистерија на природата

„Спроведовме глобална и темелна проценка на местата налик на самовилските кругови и откривме стотици локации на три континенти. Нашата студија дава увид во екологијата и биогеографијата на овие фасцинантни обрасци, што го прави првиот атлас на нивната глобална дистрибуција“, рече екологот Емилио Гирадо од Универзитетот во Аликанте, Шпанија.

Самовилските кругови се вистинска мистерија на природата. Се појавуваат во пустинските области како делови од сува, гола земја, со обем до околу 12 метри и речиси секогаш се одвоени еден од друг; не се допираат и не се преклопуваат.

Иако сè уште не знаеме со сигурност што точно ги предизвикува, неодамнешното истражување сугерира дека малите инсекти можеби се делумно одговорни за овој мистериозен феномен. Некое време, научниците размислуваа за идејата дека тие се создадени од токсините што ги оставаат другите растителни видови, но пред неколку години таа хипотеза беше отфрлена.

Remote video URL

Во новото истражување, научниците анализирале сателитски снимки со висока резолуција и ги проучувале областите ширум светот.

„Откривме 263 локации со обрасци на вегетација слични на самовилските кругови. Меѓу нив веќе се идентификувани места во Намибија и Западна Австралија, но и Западна Сахара, Рогот на Африка, Мадагаскар и слично“, пишуваат научниците во истражувањето.

Откриени заеднички карактеристики

Успеале да идентификуваат специфични карактеристики кои се вообичаени за сите локалитети со самовилски кругови, како што се многу сува, пустинска средина, високи температури, висока сезона на врнежи, многу ниска почва со хранливи материи и висока содржина на песок.

Интересно е тоа што откриле дека областите со самовилски кругови имале постабилна продуктивност на вегетацијата со текот на времето отколку околните области каде што овој мистериозен феномен не бил регистриран. Гирадо и неговите колеги веруваат дека овие наоди би можеле да помогнат да се идентификуваат причините специфични за регионот поради кои може да се појават самовилски кругови.

Истражувањето, насловено „The global biogeography and environmental drivers of fairy circles“ (Глобалната биогеографија и еколошките двигатели на самовилските кругови) беше објавено во списанието Proceedings of the National Academy of Sciences.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Наука

Научници се чекор поблиску до лек за Алцхајмер и Паркинсон - клучен е талогот од кафе

Read more

Вселенскиот телескоп James Webb сними раѓање на ѕвезда

Read more

Прстените на Сатурн ќе исчезнат од видно поле за 18 месеци и нема да се вратат со години

Read more

Научници најдоа кислород во токсичната атмосфера на Венера

Read more
 

Гик

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе

Историчарите спорат: Еден римски цар бил трансродово лице

Читај повеќе

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Читај повеќе

Конечно скокна продажбата на телефони

Читај повеќе