Откриени нови тајни за настанокот на Сончевиот Систем

Истражувачки тим од научници ѕиркаат во Сончевиот Систем каков што веројатно изгледал во својата најрана фаза откривајќи ги одговорите за создавањето на амино-киселините - и конечно, животот каков што го познаваме - преку анализа на прастари вселенски камења.

Лево: Сончевиот Систем; Десно: микроскопска слика од магнетит во метеоритот Тагиш

Новите откритија, објавени од меѓународна група на научници предводена од Кралскиот музеј на Онтарио, беа објавени оваа недела во списанието на Националната академија на науки.

Применувајќи таканаречена атом по атом анализа врз метеоритот од езерото Тагиш кој спректакуларно пристигна на Земјата во 2000 година, тимот успеа да добие слика на тоа како веројатно изгледал Сончевиот Систем кога бил штотуку создаден, пред милиони години. Користејќи томографија базирана на атомски сонди, која е способна да прави слики од атоми во 3D, научниците откриле траги од вода во магнетните зрна на метеоритот.

Езерото Тагиш во Канада

„Знаеме дека водата ја имало во изобилство во раната фаза од Сончевиот Систем. Но, има многу малку директни докази за хемискиот состав или ацидноста на овие течности, иако тие веројатно биле клучни за раната фаза од настанувањето и еволуцијата на амино-киселините и конечно, микробиолошкиот живот“, вели д-р Ли Вајт, главниот автор на истражувањето.

Каменот Тагиш, именуван според езерото во Канада, е во голем дел распаднат по неговото влегување во земјината атмосфера, но сепак некои десетина килограми од неговите остатоци беа собрани од замрзнатото езеро. Истражувачите велат дека течностите пронајдени во вселенските камења биле богати со содиум и алкалин, т.е. речиси идеални услови за синтеза на амино-киселини, кои пак се клучна состојка за живот.

Парче од метеоритот Тагиш

„Амино-киселините се есенцијални состојки во создавањето на животот на Земјата, сепак ние допрва имаме уште да учиме за тоа како тие настанале во нашиот Сончев Систем. Што повеќе променливи можеме да издвоиме, како температура и pH, ни овозможува подобро да ја разбереме синтезата и еволуцијата на овие многу важни молекули во она што ние го знаеме како биотички живот на Земјата“, вели Бет Лајмер, коавтор на истражувањето и кандидат за докторат при универзитетот Јорк.

Истражувањето открило дека, со оглед на композицијата на течноста, амино-киселините би можеле на мњетеорот да се се гформирата со голема брзина, веројатно поставвајчи основа за микробиолошки живот дури пред 4,5 милијарди години.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Наука

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Read more

Гик

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе