Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Ф1
А.С.
/ 27.09.2022 / 11:26

Сезоната во Формула 1 во 2022 година е во полн ек, при што Макс Верстапен има големо водство на врвот на Светскиот шампионат, додека Луис Хамилтон и Мерцедес продолжуваат да се борат.

Ред Бул доминираше на неодамнешните трки, оставајќи го дуото на Ферари, Шарл Леклер и Карлос Саинц фрустрирани во нивната потрага по победи на трки во годината кога Скудерија повторно се појави како кандидат за титулата.

Оваа сезона дојде веднаш по првата светска титула на Верстапен по неговиот драматичен триумф во последниот круг над Хамилтон во 2021 година. После тоа, Ред Бул го награди Холанѓанецот со нов долгорочен договор со кој му се придружи на Хамилтон на врвот на листата со плати на возачите, па не е изненадување да се видат претендентите за титулата од минатата сезона на врвот на листата.

Иако тимовите не ги објавуваат платите на возачите јавно, бројките објавени во медиумите нашироко се користат за да се утврди колку се возачите платени од нивните тимови оваа сезона, иако ова не вклучува бонуси поврзани со перформансите или други комерцијални додатоци.

Листа на најплатени

Луис Хамилтон (Мерцедес) - 44 милиони евра, по сезона

Макс Верстапен (Ред Бул) – 44 милиони евра

Фернандо Алонсо (Алпин) – 16 милиони евра

Ландо Норис (Мекларен) – 13 милиони евра

Себастијан Фетел (Астон Мартин) - 12 милиони евра

Даниел Рикиардо (Мекларен) – 12 милиони евра

Шарл Леклер (Ферари) – 10 милиони евра

Карлос Саинц (Ферари) – 7 милиони евра

Валтери Ботас (Алфа Ромео) – 7 милиони евра

Ленс Строл (Астон Мартин) - 7 милиони евра

Серхио Перез (Ред Бул) – 6 милиони евра

Кевин Магнусен (Хаас) – 5 милиони евра

Џорџ Расел (Мерцедес) – 4 милиони евра

Естебан Окон (Алпин) – 4 милиони евра

Пјер Гасли (АлфаТаури) - 4 милиони евра

Алекс Албон (Вилијамс) – 2 милиони евра

Гуанју Џоу (Алфа Ромео) - 1 милион евра

Мик Шумахер (Хаас) - 1 милион евра.

Тагови
реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Ф1

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Read more

Верстапен: Зад нас е неверојатна година, но секогаш сакаме да бидеме подобри

Read more

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Read more

Верстапен: Лас Вегас? 99% спектакл и 1 долар спорт

Read more
 

Спорт

Портер: Јокиќ ми рече дека во Србија пие и по 6 пива

Читај повеќе

Македонија наредната сезона нема да има тим во Лигата на шампиони на ЕХФ

Читај повеќе

Вечерва во Скандинавија почнува женскиот Мундијал

Читај повеќе

Вонредно коло кај прволигашите: Нов пораз за Вардар, Тиквеш убедлив

Читај повеќе

Ново правило во фудбалот: Се воведува портокалов картон, ќе го покажува четвртиот судија

Читај повеќе

Норвешкото чудо сруши уште еден ЛШ рекорд

Читај повеќе

Пеналот за ПСЖ го разгневи фудбалскиот свет, легендите револтирани

Читај повеќе

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе