Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Археолозите открија повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни и раскошна зграда во храмот на фараонот Рамзес II во Абидос, Египет.

Наодите, лоцирани приближно 430 километри јужно од Каиро, датираат од период кој се протега околу 1.000 години, од Шестата династија до херојското доба, со што некои од наодите се стари над 4.300 години.

Покрај главата на древен овен, археолозите од Универзитетот во Њујорк открија група мумифицирани кучиња, диви кози, крави, елени и ноеви.

Се верува дека мумифицираните останки биле оставени таму во чест на Рамзес II. околу 1.000 години по неговата смрт, објави египетското Министерство за туризам и антиквитети.

Се верува дека овните и другите животни би биле користени како жртви за време на обожавањето на овните во Абидус за време на периодот на Бипидус, вели д-р Самех Искандар, шеф на мисијата.

Покрај богатството од животински остатоци, археолошкиот тим откри и „огромна зграда“ со ѕидови дебели приближно пет метри кои датираат од Шестата династија на Старото Кралство. Зградата содржела бројни статуи, остатоци од дрвја, кожни чевли, облека и папируси.

Откритието би можело да помогне „да се обнови чувството за древниот пејзаж на Абидос пред изградбата на храмот Рамзес II“, изјави Искандар за Reuters.

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Вести

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Read more

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Read more

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Read more

Древни кинески потонати бродови откриваат детали за Патот на свилата

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Читај повеќе

Древни кинески потонати бродови откриваат детали за Патот на свилата

Читај повеќе
  • play_arrow

По два дена мрак се појавило сонце - реконструкција на уништувањето на Помпеја

Читај повеќе

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Читај повеќе

Исчезнуваат познатите прстени на Сатурн

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако ја снема Месечината?

Читај повеќе