Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Во африканската држава Габон научници открија седум нови видови на коронавирус, но сè уште не е познато дали можат да преминат на човек и да предизвикаат нова пандемија, пишува New Scientist.

На научниците од претходно веќе им е познато дека коронавирусите може да преминат од лилјак на луѓе и да предизвикаат сериозни болести како што беше епидемијата на SARS во 2002/2003 година и пандемијата на COVID-19. За двете болести се смета дека се настанати откако коронавирусот од лилјак и веројатно преку посредник преминал на човечката популација.

Повеќето досега идентификувани видови на коронавирус кај лилјаци се пронајдени кај азиските видови, но сè повеќе од нив се откриваат и кај африканските лилјаци.

Гаел Маганга од Меѓународниот центар за медицински истражувања Franceville во Габон и неговите колеги неодамна тестирале повеќе од 1.000 лилјаци кои живеат во пештерите низ земјата и откриле дека 18 од нив имаат коронавирус.

Со генетско секвенцирање е утврдено дека станува збор за 7 нови коронавируси пронајдени кај лилјаци кои јадат инсекти. Пет од седумте нови вируси тесно се поврзани со познат коронавирус наречен хуман коронавирус 229E кој кружи меѓу луѓето од 60-тите години на минатиот век кога и е идентификуван, а кој обично предизвикува само благи симптоми на настинка.

Експертите затоа претпоставуваат дека новите видови исто така би можеле да преминат на луѓето и да предизвикаат благи симптоми или дури и сериозна болест, но потребни се дополнителни истражувања за тоа да се потврди.

Тагови
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Наука

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Read more

Гик

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе