Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Google ќе го претстави својот Pixel Tablet на својата I/O конференција, а во пресрет на тој настан беа откриени спецификациите и цената на овој таблет компјутер.

Детали за Pixel Tablet се појавија на јапонската верзија на Amazon, откривајќи дека ќе биде уред од 11 инчи напојуван од процесорот Tensor G2 на Google, поврзан со 8 GB RAM и до 256 GB внатрешна меморија.

Корисниците ќе имаат на располагање LCD екран со резолуција од 2.560 x 1.600 пиксели и осветленост од 500 нита, додека батеријата на таблетот ќе нуди до 12 часа гледање видеа. Исто така, уредот ќе поддржува USI 2.0 молив. На предната и задната страна ќе има камери од 8 MP, а уредот е опремен со четири звучници, три микрофони и USB-C порта за полнење. Се наведува и дека ќе го поддржува мрежниот протокол Wi-Fi 6.

Продажбата треба да започне на 20 јуни, а основниот модел со 128 GB внатрешна меморија во Европа ќе чини 600 евра.

Google првпат го најави Pixel Tablet со Android на I/O конференцијата минатата година, а треба да доаѓа со безжичен док кој ќе функционира како станица за полнење и звучник. На овој начин таблетот ќе може да се користи како „паметен екран“.

Се очекува уредот да биде достапен во четири бои покрај веќе познатите комбинации зелено/црно и беж/бело. Се шпекулира дека би можеле да видиме и розова варијанта.

Покрај Pixel Tablet, Google во среда би требало да ги претстави и Pixel Fold и пристапниот Pixel 7a, а можеби и да ги најави претстојните телефони Pixel 8 и Pixel 8 Pro.

Тагови
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Хардвер

Meta и LG подготвуваат VR слушалки за 2025 година

Read more

На што треба да внимавате кога купувате нов лаптоп?

Read more

DJI ја претстави камерата Osmo Action 4 со поголем сензор и подобра стабилизација

Read more

Ново откритие ветува - батериите на телефоните ќе траат подолго

Read more
 

Гик

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Читај повеќе
  • filter

Археолог случајно ја откри најстарата дрвена градба, направена пред 500.000 години

Читај повеќе