Откриени спецификациите на смартфонот Sony Xperia 1 VI

Sony треба да го претстави смартфонот Xperia 1 VI на 17 мај, но пред овој настан беа откриени неговите спецификации.

Xperia 1 VI ќе се напојува со процесорот Snapdragon 8 Gen 3 на Qualcomm, а на задната страна ќе има главна (24 mm), ултра широка (16 mm) и телефото камера (85 - 170 mm). Камерата за зумирање оди подалеку од Xperia 1 V со максимални 125 mm, но останатите спецификации изгледаат идентично. Главната камера на Xperia 1 VI ќе поддржува макро фотографија, а Sony ќе ја промовираат тврдејќи дека може да им парира на нивните вистински фотоапарати.

Вистинската револуција доаѓа во форма на софтвер, а по повеќегодишен период на користење повеќе апликации за камера, овој пат ќе има само една апликација инспирирана од серијата камери Alpha на Sony.

Xperia 1 VI ќе има „технологија за проценка на човечка поза“ позајмена од серијата Alpha, која ќе им овозможи на субјектите да бидат прецизно фокусирани дури и кога се свртени настрана или кога лицата им се заматени. Ќе има и нова апликација Video Creator, која ќе ја поедностави видео продукцијата.

URL

Xperia 1 VI ќе го задржи приклучокот за слушалки од 3,5 милиметри, додека звучниците ќе обезбедат уште појасен звук и понапреден бас.

Смартфонот има текстурирано стакло на задната страна, а клиентите ќе можат да избираат помеѓу црна и платина сребрена боја.

Се очекува дека екранот ќе има поширок формат 19,5:9, како и дека неговиот OLED панел ќе биде 1,5x посветол во споредба со екранот на Xperia 1 V, исто така, ќе има променлива стапка на освежување од 1 до 120 Hz и семплирање стапка од 240 Hz.

Уредот ќе се напојува од батерија со капацитет од 5.000 mAh, чиј животен век благодарение на новата технологија е продолжен на четири години. Батеријата ќе поддржува безжично и реверзибилно безжично полнење.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Мобилни

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Read more

Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Read more

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе