Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Археолозите открија четири нови соби во куќа во Помпеја, исполнета со чинии, амфори и други секојдневни предмети, што го доловува животот на средната класа во времето кога ерупцијата на Везув го закопа римскиот град во 79 година од нашата ера.

Остатоци од чинии, набрзина испразнет ковчег, кревет и камин од теракота во облик на лулка се пронајдени на два ката од претходно ископана зграда, соопштија претставници на Археолошкиот парк Помпеја. Некои беа повредни од другите - садови направени од бронза или стакло заедно со секојдневни алатки.

„Голем дел од населението во Римската империја биле луѓе кои се мачеле за корка леб, но сакале и да го подигнат својот општествен статус“, вели директорот на паркот Габриел Цухтригел.

Се стремеле кон подобар живот и статус

Археолозите правеа гипсени калапи за да репродуцираат некои од предметите од локацијата во Помпеја, една од главните туристички атракции во Италија во близина на модерниот град Неапол.

Остатокот од градба ископан во 2018 година, вклучува двор украсен со фрески од растенија, птици и сцени од лов. Нишата во која се наоѓале боговите-заштитници на домаќинството или лари, ѝ го дала популарното име на „куќата Ларарио“.

„Сопствениците на куќата Ларарио во Помпеја успеаја да го украсат дворот во кој се наоѓаат лариите и бунарот со извонредни слики, но очигледно немале доволно пари за сите соби“, додаде Цухтригел.

„Не знаеме кој живеел овде, но удобниот живот прикажан во дворот веројатно бил повеќе аспирација отколку нивната секојдневна реалност.“

реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more

Вести

Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Read more

Откриен нов ковид симптом кој се појавува година дена по заразата

Read more

Sky Whale е трикатен авион за 755 патници

Read more

Нов остров се појави во Тихиот Океан

Read more
 

Гик

Протекоа фотки од новите Galaxy S23 кои откриваат практично сѐ

Читај повеќе

Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Читај повеќе

Откриен нов ковид симптом кој се појавува година дена по заразата

Читај повеќе
  • play_arrow

Intel го возвраќа ударот: Новите процесори нудат до 24 јадра и брзина од 5,8 GHz

Читај повеќе
  • filter

Sky Whale е трикатен авион за 755 патници

Читај повеќе

Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Читај повеќе

Нов остров се појави во Тихиот Океан

Читај повеќе
  • play_arrow

Ураганот Јан виден од вселената

Читај повеќе

Чуден сигнал од вселената снимен 1.800 пати за два месеца, научниците збунети

Читај повеќе