Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Хрватскиот фудбалер и играч на Реал Мадрид Лука Модриќ во досегашната кариера заработил 140 милиони евра, тврди порталот Capology.

Модриќ моментално има важечки едногодишен договор со Реал Мадрид кој му гарантира нешто повеќе од 420.000 евра неделно, што на крајот доведува до бројка од речиси 22 милиони евра годишно, што значи дека на крајот од сезоната ќе достигне цифра од 140 милиони евра заработени од плата во кариерата.

Отворено е прашањето каде и под кои услови Модриќ ќе игра следната сезона, но неговата желба беше јасна од претходно.

Хрватскиот играч за врска во неколку наврати изјави дека сака да игра само во Реал Мадрид следната сезона, а ќе биде интересно да се види дали Флорентино Перес повторно ќе му понуди толку богат договор, што секако ќе му покаже на Модриќ дека сè уште го ценат и целосно сметаат на него.

Шпанските медиуми претходно пишуваа дека Модриќ има понуда од Саудиска Арабија вредна 40 милиони евра годишно, што е двојно повеќе од она што го добива во Мадрид, но јасно е дека хрватскиот играч за врска не сака да го напушти Кралскиот клуб и елитното ниво на фудбал, каде уште има сила и волја да се натпреварува.

„Пред секој натпревар велат дека треба да се повлечам, дека сум мртов и никогаш не престанувам да им докажувам дека грешат“, изјави претходно Модриќ.

Тагови
реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Фудбал

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Read more

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Читај повеќе

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Читај повеќе