Откритија во 2020 што покажаа дека најверојатно не сме сами во универзумот

Астрономите од универзитетот МИТ регистрираа сигнал што се повторува, а се наоѓа на 500 милиони светлосни години од нас. Никој не знае кој е изворот на овие сигнали, но можно е да се супернови или експлозии на енергија од квазари. А можеби е вонземски живот на друга планета некаде длабоко во универзумот.

Ова е само едно од откритијата до кои човештвото дојде во 2020 година, а покажуваат дека најверојатно не сме сами во универзумот.

 

реклама

Наука

Сѐ поблиску сме до супермасивна црна дупка: Што значи тоа?

Read more

Марс го погодиле катастрофални поплави, тврдат научниците

Read more

Универзумот наместо да се лади, се загрева: Дали ќе има „Големо спалување“?

Read more

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Брзо и лесно: Пет рецепти за чиа пудинг

Read more
play_arrow

Она кога имаш ангел чувар

Read more
play_arrow

Најубавите голови од 10. коло во Премиер лигата

Read more
play_arrow

Како да ја користите опцијата Watch Together на Messenger?

Read more
play_arrow

Лесни вежби за затегнати стомачни и совршен задник

Read more
play_arrow

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Read more
play_arrow

Идеја за десерт: Печени јаболка со цимет, ореви и суво грозје

Read more
play_arrow

Зошто е важно да бидете искрени од првиот ден во врската?

Read more
play_arrow

Моментот кога огромен алигатор изеде птица за неколку секунди

Read more
play_arrow

Зошто Американците не смеат да пијат алкохол до 21 година?

Read more
play_arrow

10 најконтроверзни сопственици на фудбалски клубови

Read more
play_arrow

15-минутни секси вежби со Памела

Read more