Фудбал

„Отпишаниот“ фудбалер станува поплатен од Роналдо и Меси

19. октомври 2017 - 12:33 | М.Д.

Управата на Манчестер Сити му подготвува нов договор, со кој би заработувал повеќе и од Роналдо и Меси.

Своевремено Мурињо го отпиша од Челзи, тој тогаш изјави дека не е доволно скап за Португалецот да му пружи шанса.

Конте дене се чуди како Челзи смееше да дозволи продажба за само дваесетина милиони евра, а денес е сигурно еден од најскапите на светот.

На иницијатива на клубот, Кевин де Брујн започна преговори околу нов договор, а моменталниот му истекува во 2021 година.

Сите веруваат дека е далеку најдобар играч во Премиер лигата, а и Гвардиола изјави дека Белгиецот заслужува фараонски договор.

Неговите агенти нема да го штедат Сити, се зборува дека бара оклу 600,000 фунти недело, што е двојно повеќе од она што го заработува Погба во Јунајтед.

Ако Сити ги исполни условите, тоа е сума блиска до 30 милиони евра годишно, со која Де Брујн ќе се најде на второто место по заработка во Европа зад недопирливиот Нејмар.

Во овој момент Белгиецот заработува околу 10 милиони евра по сезона, а со новиот договор би можел да заработува тројно повеќе. 

Коментирај