Отворањето на границите со ЕУ сѐ уште не е на дневен ред

На новинарски брифинг денеска во Брисел од страна на Советот на ЕУ беше укажано дека сѐ уште не се знае кога би се отвориле надворешните граници на ЕУ поради пандемијата со новиот коронавирус, пренесе дописничката на МИА од Брисел.

Претставниците на земјите-членки на ЕУ се состануваат секоја недела и го проценуваат развојот на состојбата со вирусот.

Засега фокусот е ставен на отворањето прво на внатрешните граници на ЕУ.

– Точно е дека ова е големо прашање, јасно е дека станува проблем бидејќи одморите се ближат, и е проблем и за Западен Балкан, но засега нема одлука, главен приоритет се санитарните преокупации, но за оваа тема се разговара секоја недела, изјави висок дипломат на ЕУ. 

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Македонија

Усвоени здравствените протоколи за работа на плажите и базените

Read more

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Read more

До 15 часот гласале 340 лица со COVID-19 и во самоизолација

Read more

Чаир со над 300 активни случаи на заразени со коронавирус

Read more

Вести

Усвоени здравствените протоколи за работа на плажите и базените

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Читај повеќе

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Читај повеќе

До 15 часот гласале 340 лица со COVID-19 и во самоизолација

Читај повеќе

Двајца мигранти држеле во заложништво други 19 мигранти во Ваксинце

Читај повеќе

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе

Чаир со над 300 активни случаи на заразени со коронавирус

Читај повеќе

Нови 88 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе