Отворен конкурс на МКЦ: Публиката ќе го прави постерот за Здраво млади 2021

Младинскиот културен центар Скопје распиша конкурс за дизајн на постерот за годинашното издание на фестивалот Здраво млади.

„Во изминатите 10 години, на визуелниот облик на фестивалот имавме чест и задоволство да работиме со исклучително талентирани дизајнери на кои сме им неизмерно благодарни. Дизајнот за Здраво млади 1, 2, 3 и 4 беше дело на нашиот вечен арт-директор Иван Петрушевски - Флим. Петтото и шестото издание го дизајнираше нашиот драг пријател од Загреб, Дарко Кујунџиќ, додека седмиот Здраво млади го среди домашната Кристина Горовска. Лик на 8-то издание на фестивалот му даде Ѓорѓи Јаневски, а 9-тото и 10-тото издание го потпишаа другарите од fabricca“, потсетуваат од МКЦ.

Тие додаваат дека во тек се подготовките за 11-тото издание на фестивалот на нова музика и дека сакаат постерот/дизајнот за ова издание да го направи публиката.

„Некој/а што го сака фестивалот, кој/а имал/а идеја и замисла како може да изгледа ликот на омилениот негов/нејзин фестивал. Така што, доколку имате идеја и желба да бидете дел од фестивалот, седнете и изразете се најдоцна до 14 февруари и пратете ни предлог како мислите дека треба да изгледа дизајнот за Здраво млади 11“, стои во соопштението.

Ќе бидат наградени три дизајни, од кои првонаградениот ќе биде официјалниот дизајн за Здраво млади 11. Првата награда ќе биде во вредност од 12.000 денари, втората 5.000 и третата 3.000 денари.

Сите примени дизајни ќе бидат дел од групна изложба, која ќе се реализира во рамки на 11-тото издание на Здраво млади закажано за 26 и 27 август 2021 во/околу МКЦ.

Вашите предлози испратете ги на info@mkc.mk со наслов „и јас сум ЗДРАВО МЛАДИ 2021“ најдоцна до 14 февруари 2021.

реклама

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Култура

Доделени годишните новинарски награди на ЗНМ

Read more

Француското списание ГЕО пишува за Северна Македонија – непозната земја на Балканот

Read more

Сликовницата „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева објавена во Шпанија, САД и Латинска Америка

Read more

Промовирана книгата „Турски документи за историјата на Македонија“ во Тетово

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Читај повеќе

Корона кризата дополнително ја влоши положбата на самохраните родители во државава

Читај повеќе

Камион со марихуана запленет на ГП „Богородица“

Читај повеќе

Пристигнува прва пратка вакцини од рускиот производител Sputnik V

Читај повеќе

Мицкоски до власта: Единствен начин да се спасите од мене е да не се разбудам утре

Читај повеќе

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Читај повеќе

Нови 722 случаи со COVID-19

Читај повеќе

Деновиве постудено, од среда пообилни врнежи од дожд

Читај повеќе

Меркел: Жените се несразмерно погодени од пандемијата

Читај повеќе