Отворен најдолгиот железнички тунел во Скандинавија

Нова железничка линија која го вклучува најдолгиот железнички тунел во Скандинавија, беше пуштена вчера во Норвешка.

Патниците сега може да патуваат од градот Ски до главниот град Осло на новата линија Follo со две шини низ тунелот Blix долг повеќе од три километри, намалувајќи го времето на патување на 11 минути.

Железницата, чија изградба започна во 2015 година, официјално ќе биде отворена во понеделник од норвешкиот крал Харалд V.

Според железничката компанија Bane NOR, трошоците за повеќегодишниот проект изнесуваат вкупно 3,5 милијарди евра.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Свет

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе