Отворен најголемиот паркинг за велосипеди во светот

Под железничката станица во Утрехт, Холандија е отворена најголемата гаража за велосипеди во светот, со капацитет за 12.500 велосипеди.

Станува збор за паркинг на три ката кој работи 24 часа дневно, организиран во вид на метални носачи на спрат на кои можете да го закачите велосипедот и да го заклучите.  Холандија е земја со 17 милиони жители и дури 23 милиони велосипеди.

Во просек секоја личност во ова земја минува по 18 минути на велосипед. Утрехт е еден од водечките велосипедски градови во Холандија, а можеби и во светот.

реклама

Живот

Како се прават 3 милиони лајкови за 12 часа? Прашајте ја Џеј Ло

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Read more

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Read more

Нови видеа

play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Read more
play_arrow

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Read more
play_arrow

Трки од соништата - што сѐ можат „ѕверките“ на McLaren?

Read more
play_arrow

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Read more
play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more
play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Read more
play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more
play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more
play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Read more
play_arrow

Топ 10 најдобри сцени од „Stranger Things“

Read more
play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Read more
play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more