Отворен најголемиот паркинг за велосипеди во светот

Под железничката станица во Утрехт, Холандија е отворена најголемата гаража за велосипеди во светот, со капацитет за 12.500 велосипеди.

Станува збор за паркинг на три ката кој работи 24 часа дневно, организиран во вид на метални носачи на спрат на кои можете да го закачите велосипедот и да го заклучите.  Холандија е земја со 17 милиони жители и дури 23 милиони велосипеди.

Во просек секоја личност во ова земја минува по 18 минути на велосипед. Утрехт е еден од водечките велосипедски градови во Холандија, а можеби и во светот.

реклама

Живот

Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Read more

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Поглед во најубавиот парк во светот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Read more
play_arrow

Нов Гинисов рекорд за најголема фонтана

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за „The Midnight Sky“ со Џорџ Клуни во главната улога

Read more
play_arrow

10 најстрашни сцени од серии на Netflix

Read more
play_arrow

Тренинг за целото тело: Согорете 200 калории за 10 минути

Read more
play_arrow

Десетте најголеми црни дупки откриени досега

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „Mean Girls“

Read more
play_arrow

Што има во внатрешноста на iPhone 12?

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за новата комедија „The Very Excellent Mr. Dundee“

Read more
play_arrow

10-минутни утрински вежби за целото тело

Read more
play_arrow

Протест во Берлин против заострените рестриктивни мерки поради епидемијата на COVID-19

Read more
play_arrow

Што има во внатрешноста на полначот на iPhone 12?

Read more