Отворен новиот кинески аеродром вреден 11 милијарди долари

Почна со работа новиот кинески мега аеродром, вреден 11 милијарди долари. Аеродромот се наоѓа во Пекинг, а официјално го отвори кинескиот претседател Ши Џинпин.

Се простира на 700.000 метри квадратни, што значи дека неговата големина може да се спореди со големината на 98 фудбалски терени.

Целта на новиот аеродром е да го намали притисокот на аеродромот во Пекинг, кој има премногу патници. Меѓународниот аеродром Daxing претставува најголем терминал во светот сместен во една зграда. Се очекува до 2025 година да прими 170 милиони патници. Дизајниран е од славната архитектка Заха Хадид.

Седум домашни авиокомпании веќе почнаа да го користат, нив ги предвои China Eastern Airlines,  а како меѓународни авиопревозници се вклучени British Airways, Cathay Pacific и Finnair, кои најавија линии за Daxing.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Турци избегале од хотел-карантин во Скопје со чаршав импровизиран како јаже

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Архитектура

Неверојатна трансформација: Од морничав објект до луксузен дом

Read more

Од школски автобус до удобен дом

Read more

Дали би летувале во двокатен автобус?

Read more

Каде Римјаните граделе најмногу театри и амфитеатри?

Read more

Магазин

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Читај повеќе

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Читај повеќе

Зошто е добро да се јаде диња?

Читај повеќе
  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе