Отворена аудиција за нов македонски филм

„Круг филм“ објави отворена аудиција за играниот филм „Сестра“ во режија на Дина Дума, а во продукција на Круг филм и Лист продукција.

Сите кандидати кои се заинтересирани за улогите во филмот, а се на возраст од 15 до 25 години, се поканети на аудицијата што ќе се одржи на 20.04 (сабота) и 21.04 (недела) во Вардар Филм (ул. 8 март бр.4) од 10:00-18:00 часот.

„Сестра“ е приказна за соочувањето со последиците од сопствените акции, на две најдобри другарки, тинејџерки, и е тест за нивното другарство.

Исто така, повикот важи и за кандидати кои се заинтересирани да бидат статисти, а се на било која возраст.

Аудицијата ќе се состои од фотографирање и кратко видео претставување, а ќе биде реализирана од кастинг агенцијата „Гужва“.

Филмот „Сестра“ е финансиски поддржан од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија.

реклама

Култура

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Read more

По 57. пат „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември во Велес

Read more

Епидемијата не ги предомисли читателите, со почитување на мерките и на отворено годинава задоволителна посетеност на Саемот

Read more

Вечерва прво издание на „Скопски Градски Фестивал“

Read more

Вести

Повеќе од 560 големи светски компании бараат итни мерми за заштита на природата

Читај повеќе
  • filter

Десетици закопани живи под урнатините на станбена зграда во Индија

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести денеска одлучува за дневниот престој во училиштата

Читај повеќе

„Монструм“ продолжува со сведоци на одбраната

Читај повеќе

Сончево време со мала облачност на последниот ден од летото

Читај повеќе

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Читај повеќе

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Читај повеќе

Македонски државјанин уапсен во Косово

Читај повеќе