Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Објавено е видео во кое се прикажува мајмунот со вградени импланти во неговиот мозок кој благодарение на нив игра едноставна видеоигра.

Станува збор за проект на стартап компанијата Neuralink во сопственост на милијардерот Илон Маск.

На 3-минутното видео е прикажан мајмунот кој има вградени чипови на секоја страна од мозокот и со помош на мислите ја игра видеоиграта Mind Pong.

„Првиот производ на Neuralink ќе им овозможи на луѓето со парализа да контролираат паметен телефон побрзо отколку што некој може да ги користи прстите“, објави вчера Маск на Twitter.

„Уредот е изграден во согласност со черепот и се полни безжично, така што изгледате и се чувствувате сосема нормално“, рече тој.

Remote video URL

Neuralink ги евидентира и декодира електричните сигнали од мозокот на мајмунот користејќи две илјади електроди вградени во делот на мозокот што ги координира движењата на рацете, се вели во видеото.

Компанијата е основана во 2016 година во Сан Франциско, а нивниот план е да всадат безжични чипови во мозокот за да се помогне во лекувањето на невролошки состојби како што се Алцхајмеровата болест, деменција и повреди на 'рбетниот мозок и да го поврзе човештвото со вештачката интелигенција.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Животни херои од чија спасувачка акција постои снимка

Read more

Чек дис аут

Најсмешните новинарски гафови за април

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Кои се најбогатите земји на светот?

Read more

Мајки и деца, фејл компилација

Read more
 

Магазин

Безделничењето е корисно за мозокот, ако го практикувате правилно

Читај повеќе
  • play_arrow

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе