Ова е најбруталниот скутер во светот

Скутерите со високи перформанси веќе не се невообичаени.

Модели со агрегати од 400, 500, 750 и уште повеќе кубни сантиметри нудат бројни брендови како Honda, Gilera, BMW или Yamaha... Сепак, има малку скутери толку брутални во секој детал како новиот Italjet Dragster 559 Twin, која беше прикажана во салонот во Милано.

Самиот дизајн сугерира за каков ѕвер се работи, бидејќи скутерот е долг вкупно 2102 mm, а карактерот на мотоцикл со високи перформанси го потврдуваат и техничките податоци. Dragster 559 е придвижуван од линиски двоцилиндричен мотор со водено ладење од 550 кубика кој развива 58 КС, а силата се пренесува преку 6-брзински мануелен менувач. Менувачот е нешто посебно и уникатно кај скутерите, бидејќи брзините се менуваат со нога, исто како на мотор.

Цврстата рамка е изработена од челични цевки со алуминиумски додатоци, а положбата на возачот може да се прилагоди во висина. Суспензијата е превртена вилушка напред и прилагодлива задна вилушка со единечен амортизер одзади, додека со застанувањето управуваат дискови со дијаметар од 270 mm напред и 220 mm назад. Стабилноста е обезбедена со екстремно растојание на тркалата од дури 1542 mm, а безбедноста е обезбедена од Brembo сопирачките и пневматиците Pirelli Diablo со високи перформанси. Со полн резервоар за гориво, кој има капацитет од 16 литри, вкупната маса на скутерот е помала од 200 кг.

Italjet ја чуваше цената на овој Dragster како змиски нозе, но тие тврдат дека - кога ќе се појави на пазарот на почетокот на следната година - ќе биде целосно конкурентен.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Авто новости

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Read more

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе