Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Сите имаме омилен филм, омилен лик, омилен актер. Но кој филмски лик им е заеднички миленик на повеќето љубители на филмот?

Порталот Ranker, каде се водат рангирања по најазлични основи во филмската и ТВ уметност според мислењата на публиката, направи и ранг листа на омилени филмски ликови од сите жанрови заедно.

Според оваа листа, Форест Гамп е ликот за кој најмногу филмски обожаватели се изјасниле дека им е омилен, со 1,1  милиони гласови на онлајн анкетата на Ranker.com.

Истоимениот филм „Forest Gump“ (1994) е адаптација на романот на Винстон Грум од 1986 година, во режија на Роберт Земекис, со Том Хенкс во главната улога.

Филмот што освои шест Оскари се смета за еден од класиците на современата кинематографија, а улогата на Форест Гамп за едно од најдобрите стварувања во плодната кариера на Хенкс.

Remote video URL

На второ место на ранг листата на Ranker се најде ликот на Вуди, каубоецот од анимираниот филм „Toy Story“, а на трето место е T-800, роботот што го играше Арнолд Шварценегер во „Terminator“.

Топ 5 го заокружуваат Дамблдор од франшизата „Harry Potter“ и R2D2 од легендарниот серијал „Star Wars“.

Кој е вашиот омилен филмски лик?
реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Read more

Филм & ТВ

Репертоар на Кино Милениум од 22 до 28 октомври 2020

Read more

Метју Меконахи: Под уцена ја изгубив невиноста на 15 години

Read more

Топ 20 актери кои со една улога си ја спасиле кариерата

Read more

Погледнете го трејлерот за „The Life Ahead“ со Софија Лорен

Read more

Сцена

Репертоар на Кино Милениум од 22 до 28 октомври 2020

Читај повеќе

Метју Меконахи: Под уцена ја изгубив невиноста на 15 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 актери кои со една улога си ја спасиле кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за „The Life Ahead“ со Софија Лорен

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е за луѓе со слабо срце: Избран најстрашниот хорор

Читај повеќе
  • play_arrow

Базиран на вистинска приказна - погледнете го трејлерот за „All My Life“

Читај повеќе

Netflix објави најниски приходи во последните четири години

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за „The Christmas Chronicles 2“ со Курт Расел и Голди Хоун

Читај повеќе

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Читај повеќе