Доаѓа четвртата генерација на RS иконата

Ова е новиот Audi RS6 Avant

Аudi откри како ќе изгледа нивниот RS6 Avant од четвртата генерација.

Новиот Audi RS6 Avant има благо хибриден twin-turbo V8 мотор со 600 КС. Спортскиот караван е еден од шесте нови модели на Audi Sport кои ќе пристигнат годинава.

Овој RS модел има недвосмислено различен дизајн во однос на основниот A6 Avant. Со исклучок на предните врати, покривот и багажникот, сите други делови од каросеријата се специфични за овoj RS модел.

Каросеријата, која од секоја страна е проширена за околу 40 mm, со широко извлечени лакови над тркалата, ја истакнува спортската нота и препознатливиот карактер на овој Avant модел со високи перформанси.

Сјајната црна предна решетка е дизајнирана само за RS, а отворите за воздух вградени во предниот браник се обликувани како оние на R8.

Дизајнот на внатрешноста го карактеризираат детали од алуминиуми антрацит, кои го истакнуваат спортскиот карактер на возилото. На виртуелниот кокпит, специјални RS прикази пружаат информации за притисокот во гумите, моментот, моќноста, температурата на моторното масло, забрзувањето и G силата.

Воланот е обложен со перфорирана кожа, со рамен долен дел, со нови и поголеми алуминиумски RS копчиња за менување на брзинитеи повеќенаменски копчиња кои овозможуваат и промена на режимот на возење. Спортските седишта доаѓаат со втиснат RS логотип.

Новиот Audi RS6 Avant ќе биде достапен во 13 бои на каросеријата, вклучувајќи ги и RS специфичните бои Нардо сива и Себринг црна.

Бензинскиот мотор 4.0 TFSI развива 600 КС и максимален вртежен момент од 800 Nm, помеѓу 2.050 и 4.500 вртежи во минута. Од нула до стотка се забрзува за само 3,6 секунди, а потребни му се само 12 секунди да достигне брзина од 200 км/ч. Максималната брзина е ограничена на 250 км/ч, а со динамичниот пакет овој караван достигнува и 305 км/ч.

Благодарение на 48-волтниот електричен систем, V8 моторот моторот ги комбинира врвните перформанси со високата ефикасност, па во секојдневието е можна заштеда на 0,8 литри гориво на 100 киометри благодарение на него.

Новиот Audi RS6 Avant ќе се најде во продажба во европските земји до крајот на годинава.

реклама

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Авто новости

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе