Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Скоро цела деценија откако беше запрено производството на претходната генерација, претставен е новиот GMC Hummer.

Познатиот теренец воскресна како електрично возило, со препознатлив, но модернизиран дизајн.

Карактеристичната предна маска на Hummer е стилизирана и доби LED светлосен потпис, додека силуетата на возилото наликува на претходникот.

Покривот е дизајниран така што неговите провидни панели можат да се отстранат и да се спакуваат во предниот простор за багаж.

Во тој случај, Hummer наликува на Jeep Gladiator, само без можност за спуштање на предното стакло.

Remote video URL

Бидејќи станува збор за класичен теренец, возилото е стандардно опремено со специјални 35-инчни Goodyear Wrangler All Territory MT гуми, а Hummer е во состојба да помине водена пречка со длабочина од 610 mm.

За оние на кои тоа не им е доволно, на располагање имаат и опција за пневматици од 37 инчи.

Внатрешноста на возилото ја краси едноставен, класичен дизајн со правоаголни елементи и модерни удобности, како што е дигитализирана инструмент-табла со дијагонала од 12,3 инчи и огромен екран на мултимедијалниот систем од 13,4 инчи.

Поголемиот дисплеј прикажува и слики од едната од дури 18 камери со кои е опремен новиот Хамер.

Клиентите исто така ќе имаат пристап до најновата верзија на системот за полуавтономно возење Super Cruise , што му овозможува на возачот да ги тргне рацете од воланот на над 320.000 километри компатибилни автопати низ САД и Канада за кои е дизајнирана оваа технологија.

Remote video URL

Една од најзначајните иновации на Hummer за 2021 година е неговиот електричен погон.

Возилото го придвижуваат три електромотори со вкупна комбинирана моќност од 1.014 КС (746 kW), додека максималниот вртежен момент изнесува дури 15.592 Nm.

Благодарение на овие спецификации, Hummer може да забрза од 0-60 милји на час (0-96 км/ч) за околу 3 секунди!

Remote video URL

Со полни батерии, возилото може да помине над 563 км пред да застане за полнење.

Hummer има капацитет за полнење од дури 350 kW, а производителот тврди дека возилото за 10 минути може да се наполни доволно за да помине дополнителни 160 км.

Меѓу другите карактеристики, вреди да се спомене и специјалниот систем за управување на сите тркала, наречен CrabWalk, кој им овозможува на предните и задните тркала да се вртат во иста страна, под ист агол и возилото да се поместува дијагонално при помали брзини, за полесно да се совладаат пречки на потешки терени.

Покрај тоа, Hummer е опремен со адаптивна воздушна суспензија, со која автомобилот може да се подигне до 150 мм доколку е потребно.

Remote video URL

Новиот GMC Hummer ќе се најде во продажба во 2021 година, со пакетот Edition 1, по цена од 112.595 долари.

Поевтините верзии со послаби погонски конфигурации ќе пристигнат подоцна.

реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Авто новости

Ново правило за сопствениците на возила со странски таблички

Read more

Bugatti има нов „ѕвер“ - Chiron Sport Les Légendes du Ciel

Read more

Приказната за еден футуристички автомобил: Како Ferrari Modulo го освои светот?

Read more

Hyundai го најави Bayon, новиот мал кросовер

Read more

Автомобили

Ново правило за сопствениците на возила со странски таблички

Читај повеќе
  • filter

Bugatti има нов „ѕвер“ - Chiron Sport Les Légendes du Ciel

Читај повеќе
  • play_arrow

Приказната за еден футуристички автомобил: Како Ferrari Modulo го освои светот?

Читај повеќе

Hyundai го најави Bayon, новиот мал кросовер

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi TTS Competition Plus

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Model X хакиран и украден за минута

Читај повеќе

Познато кога ќе дебитираат Porsche Macan Electric и Audi Q5 E-Tron

Читај повеќе
  • filter

Електричниот Elation Freedom развива 1.900 КС

Читај повеќе

Volkswagen ќе престане со производство на Passat во САД

Читај повеќе