Ова е новиот шеф на ЦИА

Комитетот за разузнавање на американскиот Сенат едногласно во вторникот го потврди поранешниот дипломат Вилијам Барнс за иден шеф на ЦИА, изјави сенаторот Марк Ворнер, претседател на комитетот.

Тој рече дека оваа едногласна потврда за дипломатот ветеран Барнс, кандидатот на претседателот Џо Бајден за директор на ЦИА, сведочи за неговите „несомнени квалификации за таа позиција, долгогодишното искуство по прашањата на националната безбедност и пофалната посветеност на јавната служба“.

Варнер додаде дека се надева дека целиот Сенат сега ќе го потврди Барнс без непотребно одложување.

За време на сослушувањето на комитетот минатиот месец, Барнс рече дека на „сè покомплексната и поконкурентна“ меѓународна сцена, „предаторскиот“ став на кинеската влада претставува „најголем геополитички предизвик“.

Вилијамс Барнс ќе ја замени Џина Хаспел, првата жена на чело на ЦИА, чија кариера беше „извалкана“ со сознанијата за нејзината контроверзна улога во програмите за мачење по нападите на 11 септември.

Тагови
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Свет

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Read more

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Read more

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Read more

ЕУ „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

Read more
 

Вести

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Читај повеќе

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Читај повеќе