Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Поминаа три години откако Ferrari го замени моделот California T со моделот Portofino, а сега овој grand tourer доби и подобрена верзија.

Под редизајнираната каросерија има значајни промени, меѓу кои и новоразвиениот осумстепен автоматски менувач.

За првпат еден кабриолет на Ferrari коисти осумстепен менувач кој има 20% помал модул на квачилото со 35% поголем пренос на вртежниот момент во однос на оној што го замени.

3,9-литарскиот твин-турбо V8 мотор на Ferrari развива дополнителни 20 коњски сили, така што сега испорачува 612 КС и максимален вртежен момент од 760 Nm.

Portofino M забрзува од 0 до 100 км/ч за 3,45 секунди, а до 200 км/ч стигнува за 9,8 секунди. Максималната брзина изнесува 320 км/ч.

Ова е прв модел на Ferrari претставен онлајн. Доаѓа со визуелни промени кои го прават неговиот изглед поагресивен.

По желба на купувачот може да се испорача и со функција за ладење и греење на седиштата, како и низа напредни  помошни системи за возачот.

По Portofino M, до крајот на годинава ќе видиме уште еден модел од Ferrarija, а неговиот идентитет засега уште е мистерија.

Remote video URL
Тагови
реклама

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Read more

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Read more

Авто новости

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Read more

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Read more

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Read more

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Read more

Автомобили

  • filter

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Читај повеќе

Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Читај повеќе
  • filter

Peugeot го претстави новиот 508 PSE со 355 КС

Читај повеќе

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе