Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Лекар од Мисури, САД објави видео во кое ги симулира последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од COVID-19 во болница.

„Ве молам, слушнете ме. Не сакам да бидам последната личност што ќе видат твоите преплашени очи“, напиша д-р Кенет Реми со видеото што го објави на Twitter.

„Вака изгледа кога дишете 40 пати во минута, кога нивото на кислород е значително под 80. Вака изгледа. Се надевам дека последните моменти во твојот живот нема да изгледаат вака. Затоа што токму ова ќе го видите на крајот од животот ако не почнеме да носиме маски во јавност“, предупредува тој со растреперен глас.

URL

Д-р Реми понатаму го повторува апелот на здравствените власти да се почитуваат сите мерки за заштита од зараза со коронавирусот: редовно и темелно миење раце, носење маска, држење дистанца, изолација во случај на сомнеж, симптоми или докажано присуство на коронавирусот.

Тој за BBC изјави дека го објавил видеото за да ги предупреди луѓето и да ги натера да носат маски.

„Носењето маски не е ни приближно непријатно како чувството кога некој ви турка парче пластика во душникот“, вели д-р Реми.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Здравје

Белите дробови кај луѓето кои прележале корона изгледаат полошо отколку кај пушачите

Read more

Работата од дома ве „убива“? Вратете се во живот со овие добри навики

Read more

Луѓето кои прележаа COVID-19 се заштитени од повторно заразување, но може да заразуваат други

Read more

Често јадете помфрит? Подобро избегнувајте ја оваа лоша навика

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои најтешко функционираат под стрес

Читај повеќе
  • play_arrow

Белите дробови кај луѓето кои прележале корона изгледаат полошо отколку кај пушачите

Читај повеќе
  • filter

Урнебесни пародии од фотографии на славни личности на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Читај повеќе

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе