Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Лекар од Мисури, САД објави видео во кое ги симулира последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од COVID-19 во болница.

„Ве молам, слушнете ме. Не сакам да бидам последната личност што ќе видат твоите преплашени очи“, напиша д-р Кенет Реми со видеото што го објави на Twitter.

„Вака изгледа кога дишете 40 пати во минута, кога нивото на кислород е значително под 80. Вака изгледа. Се надевам дека последните моменти во твојот живот нема да изгледаат вака. Затоа што токму ова ќе го видите на крајот од животот ако не почнеме да носиме маски во јавност“, предупредува тој со растреперен глас.

URL

Д-р Реми понатаму го повторува апелот на здравствените власти да се почитуваат сите мерки за заштита од зараза со коронавирусот: редовно и темелно миење раце, носење маска, држење дистанца, изолација во случај на сомнеж, симптоми или докажано присуство на коронавирусот.

Тој за BBC изјави дека го објавил видеото за да ги предупреди луѓето и да ги натера да носат маски.

„Носењето маски не е ни приближно непријатно како чувството кога некој ви турка парче пластика во душникот“, вели д-р Реми.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе