КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ СЕ ПОВЕЌЕ ОД ЕВИДЕНТНИ

Ова лето беше најжешкото во историјата, уби повеќе од 20.000 луѓе во Европа

Летните горештини во Франција, Германија, Шпанија и Велика Британија доведоа до повеќе од 20.000 „вишок“ смртни случаи, според извештајот од официјални статистики објавен вчера.

Температурите достигнаа речиси 40 степени Целзиусови или повеќе од Париз до Лондон во 2022 година, а климатските научници од групата World Weather Attribution открија дека таквите високи температури би биле „практично невозможни“ без климатските промени.

Топлотниот бран во 2003 година предизвика повеќе од 70.000 смртни случаи низ Европа, главно во Франција, и поттикна многу земји да спроведат мерки како што се системи за рано предупредување, барајќи од луѓето да ги проверат другите.

Овој и сродните акциони планови можеби ублажија дел од влијанието на топлотниот бран во 2022 година, но бројот на жртвите сепак беше „поголем од очекуваниот“, рече Клои Бримикомб, истражувач на топлотниот бран на Универзитетот во Грац во Австрија.

„Сметам дека ова е најимпресивниот топлотен бран од 2003 година“, изјави таа за Reuters.

Бидејќи властите не ги припишуваат повеќето смртни случаи директно на топлината, статистичарите користат формула плус за да направат проценка, гледајќи колку повеќе луѓе умреле во даден период отколку што би се очекувало во споредба со историската основна линија.

Топлината може да убие предизвикувајќи топлотен удар, кој ги оштетува мозокот, бубрезите и другите органи, но може да предизвика и други состојби како срцев удар или проблеми со дишењето.

Светската метеоролошка организација овој месец соопшти дека Европа се загреала повеќе од двојно повеќе од остатокот од светот во последните три децении, додека Службата за климатски промени Copernicus соопшти дека летото во 2022 година било најжешкото досега.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Свет

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Read more

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Read more

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе