Ова се најбезбедните автомобили во Европа

Новата Mazda CX-30, Mercedes GLB и Ford Explorer се единствените модели кои добија по 5 ѕвездички во најновите тестирања на Euro NCAP, независно тело што врши проценка на безбедноста на возилата во Европа.

Mazda доби најдобар резултат досега во категоријата заштита на возрасни патници – 99%. SUV моделот на јапонската автомобилска компанија исто така доби максимални бодови и на тестирањата за страничен удар и на симулацијата за страничен удар во дрво.

„Ова навистина е импресивен модел. Во случај на несреќа има многу малку места што се побезбедни од предните седишта на Mazda CX-30“, изјави Метју Ејвери од компанијата што ги спроведува NCAP тестовите.

CX-30 доби резултат од 86% за заштита на деца, 80% за ранливи учесници и во сообраќајот и 77% за безбедносни функции.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Авто новости

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Read more

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе
  • filter

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi A3 G-Tron

Читај повеќе
  • play_arrow

Кршење Lamborghini во првиот трејлер за новите авантури во Top Gear

Читај повеќе