Ова се најпродаваните SUV модели во светот

Удобноста и безбедноста на возењето сѐ почесто се поистоветуваат со SUV моделите, за кои побарувачката значително порасна во изминативе 10 години.

Овие модели ја имаат удобноста на автомобил со класична каросерија, а моќност и безбедност на поробустно возило. Сите поголеми производители имаат свои SUV адути во понудата кои се прв избор на купувачите, особено оние кои бараат удобно, а модерно семејно возило за различни услови.

На светско ниво, Toyota RAV4 во 2019 година забележа раст на продажбата од 13,9% во однос на 2018, според статистичките податоци со кои располага focus2move, специјализираниот сајт за автомобили кој ја состави листата на најпродавани SUV модели во светот.

На второ место е Honda CR-V со 811.209 продадени возила, а на трето Volkswagen Tiguan со 736.885 продадени единици.

Вака изгледа целосната листа на десетте најпродавани SUV модели во светот за 2019 година (Модел/број на продадени возила во 2019/промена во донос на 2018)

1.                   Toyota RAV4               947.919       +13,9%

2.                   Honda CR-V                811.209       +10,8%

3.                   Volkswagen Tiguan    736.885          -8,2%

4.                   Hyundai Tucson          530.169          -7,1%

5.                   Nissan Qashqai           498.915         -3,3%

6.                   Kia Sportage                477.961         -3,3%

7.                   Chevrolet Equinox      430.714         -2,3%

8.                   Mazda CX-5                  426.767         -6,1%

9.                   Haval H6                       392.605       -13,9%

10.                Nissan Rogue               389.582        -14,5%

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Read more

Авто новости

Како правилно се изговара BMW?

Read more

Макрон со 8 милијарди евра ќе ја прави Франција лидер за електрични автомобили во Европа

Read more

KIA го претстави освежениот модел Rio

Read more

Hyundai ја објави првата фотографија од новиот Santa Fe

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Како правилно се изговара BMW?

Читај повеќе

Макрон со 8 милијарди евра ќе ја прави Франција лидер за електрични автомобили во Европа

Читај повеќе
  • filter

KIA го претстави освежениот модел Rio

Читај повеќе

Hyundai ја објави првата фотографија од новиот Santa Fe

Читај повеќе

Најчести причини за сообраќајни незгоди во кои страдаат младите возачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот BMW Alpina XB7 со 612 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Читај повеќе