Ова се најпродаваните SUV модели во светот

Удобноста и безбедноста на возењето сѐ почесто се поистоветуваат со SUV моделите, за кои побарувачката значително порасна во изминативе 10 години.

Овие модели ја имаат удобноста на автомобил со класична каросерија, а моќност и безбедност на поробустно возило. Сите поголеми производители имаат свои SUV адути во понудата кои се прв избор на купувачите, особено оние кои бараат удобно, а модерно семејно возило за различни услови.

На светско ниво, Toyota RAV4 во 2019 година забележа раст на продажбата од 13,9% во однос на 2018, според статистичките податоци со кои располага focus2move, специјализираниот сајт за автомобили кој ја состави листата на најпродавани SUV модели во светот.

На второ место е Honda CR-V со 811.209 продадени возила, а на трето Volkswagen Tiguan со 736.885 продадени единици.

Вака изгледа целосната листа на десетте најпродавани SUV модели во светот за 2019 година (Модел/број на продадени возила во 2019/промена во донос на 2018)

1.                   Toyota RAV4               947.919       +13,9%

2.                   Honda CR-V                811.209       +10,8%

3.                   Volkswagen Tiguan    736.885          -8,2%

4.                   Hyundai Tucson          530.169          -7,1%

5.                   Nissan Qashqai           498.915         -3,3%

6.                   Kia Sportage                477.961         -3,3%

7.                   Chevrolet Equinox      430.714         -2,3%

8.                   Mazda CX-5                  426.767         -6,1%

9.                   Haval H6                       392.605       -13,9%

10.                Nissan Rogue               389.582        -14,5%

реклама

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Read more

Шампионот Вардар го смени официјалното име

Read more

Авто новости

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Read more

BMW ја претстави новата Серија 4

Read more

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Read more

Поглед во тјунираниот BMW M760Li xDrive

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 4

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот BMW M760Li xDrive

Читај повеќе
  • play_arrow

Corvette C8 против Corvette C7

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Читај повеќе

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го тестира новиот Defender со V8 мотор

Читај повеќе