Електрични и ефикасни

Ова се новите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron

Аudi на светот вчера му ги покажа Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron. Станува збор за првите два компактни електрични SUV возила на брендот со четири прстени.

Audi Q4 e-tron

Audi вели дека Q4 e-tron е клучен модел за нивната електрична офанзива до 2025 година, според која на најзначајните светски пазари ќе понуди повеќе од 20 автомобили со целосно електричен погон и ќе постигне околу 40% од продажбата да биде од електрични модели.

Двата модели, Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron воодушевуваат со новата димензија на просторот и внатрешноста, како и револуционерните решенија во поглед на ракување, приказ и системите за поддршка.

Дисплејот со надополнета реалност го спојува виртуелниот и реалниот свет на еден сосема нов начин.

Q4 Sportback e-tron

Во понудата има три варијанти на погонскиот систем, а најмоќната од нив е предвидена за quattro моделот со моќност од 299 КС. За сите заедничко е времето на полнење од само 10 минути со кое се добива досег од 130 километри и досегот од 520 километри со целосно полнење.

Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron ќе се најдат на пазарот од јуни, а претпродажбата ќе започне од крајот на месецов.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Животни херои од чија спасувачка акција постои снимка

Read more

Авто новости

Кој е побрз: Toyota GR Yaris или Yaris GRMN?

Read more

Како се снајде Porsche 911 GT3 RS MR на патеката во Нирбургринг?

Read more

Volkswagen го најави освежениот Tiguan Allspace

Read more

Ferrari ги претстави 812 Competizione и Competizione A

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Кој е побрз: Toyota GR Yaris или Yaris GRMN?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде Porsche 911 GT3 RS MR на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го најави освежениот Tiguan Allspace

Читај повеќе
  • filter

Ferrari ги претстави 812 Competizione и Competizione A

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Audi S8 или Audi RS6?

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Ова е новата Škoda Fabia

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираното Porsche Panamera

Читај повеќе

Hyundai го најави AX1

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во луксузниот McLaren Elva кој чини 2 милиони долари

Читај повеќе