Ова се спортовите од кои луѓето најбрзо се откажуваат

А.С.
/ 18.01.2021 / 14:54

Јануари традиционално е месецот со најмногу уплати на членарини во теретаните, студијата за јога и пилатес и други курсеви за физичка активност. Пандемијата можеби ќе го смени тоа, но нема да го смени откажувањето од вежбање пред 1 февруари.

Додека некои избираат да креваат тегови или да трчаат, да се истегнуваат или да вежбаат прецизност, има луѓе кои претпочитаат групни вежби или спортски активности.

Експертите од GolfSupport.com одлучија да испитаат од кои спортови луѓето најбрзо се откажуваат откако ќе се запишат во клуб или група. Испитале 6.435 Европејци со кои спортови се занимавале во минатото и колку недели биле редовни или колку време им требало да престанат да ги играат.

Боксот е на прво место. Во просек, луѓето престануваат да се занимаваат со овој спорт во рок од четири недели. Следи шинти, тимска игра која се игра со палки и топка, претежно во Шкотска. Луѓето губат интерес за овој спорт по пет недели.

Танцот престанува да биде интересен по шест недели, додека за рагби се губи интерес по седум недели вежбање. На петтото место се боречките вештини од кои луѓето се откажуваат по осум недели.

Топ 10 вклучува и харлинг, веслање, хокеј, стрелаштво и лакрос.

GolfSupport.com може да потврди дека интересот за учење јога трае најдолго кај луѓето. Повеќето испитаници „издржале“ 40 недели. Потоа следат фудбал, голф, тенис и нетбол.

Најчестите причини зошто луѓето се откажуваат се недостаток на мотивација, недостаток на време, трошоци за тренирање и опрема, како и повреди, додека главните причини зошто луѓето не се откажуваат од одредена активност се подобрената кондиција, уживањето во вежбањето, желбата за натпреварување и дружењето.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Фит

Зошто е толку популарна нордиската диета?

Read more

5 маички за мотивација и активен животен стил

Read more

Сакате да ослабете? Придржувајте се до овие правила

Read more

6-минутни лесни вежби за истегнување на телото

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трик што ќе ве одушеви

Читај повеќе

Што е поштетно, долгото седење на работа или дома?

Читај повеќе
  • play_arrow

Вкусен лава колач со карамела

Читај повеќе

Кој би помислил: Еве што значи бакнежот во чело

Читај повеќе
  • play_arrow

Големо откритие во Кина: Пронајдени илјадници гробници во текот на изградба на метро

Читај повеќе

Зошто е толку популарна нордиската диета?

Читај повеќе

Жената која ја налути јавноста: Уби жирафа и позираше со неа откако ѝ го извади срцето

Читај повеќе

Како да разликувате сексуална привлечност од вистинска љубов?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места за посета во 2021, ако дозволи ковид

Читај повеќе