САМО 125 ПРИМЕРОЦИ

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Германскиот тјунер ABT  е познат по тоа што ги прави атрактивните и брзи модели на Audi уште поатрактивни и побрзи, а најновиот проект на компанијата е RSQ8-R.

Со оглед на тоа дека стандардниот RSQ8 веќе се вбројува меѓу најбрзите СУВ возила во светот, не му беше потребно многу тјунирање за да го заземе местото на врвот. За остварување на оваа цел се потруди тимот на ABT, кој овој модел го претстави на својот 125-ти роденден. Симболично, тјунинг компанијата ќе продаде само 125 примероци од новата ѕверка.

ABT и лани понуди своја верзија на Audi RSQ8 која од 0 до 100 км/ч забрзуваше за 3,5 секунди и достигнуваше максимална брзина од 305 км/ч, но очигледно тоа не беше доволно.

Новиот RSQ8-R е уште помоќен, мапирана е ECU единицата, вграден е специјално дизјаниран меѓуладилник, а моторот на Audi сега развива 740 коњски сили и максимален вртежен момент од 920 Nm, наместо фабричките 600 КС и 800 Nm. Максималната брзина е зголемена на 315 км/ч, што значи дека RSQ8-R сега е најбрз СУВ во светот.

Remote video URL

ABT поработи и на изгледот на возилото и подготви боди кит со многу карбонски компоненти како проширени калници, прагови, куќишта за ретровизорите, вентилациски отвоори, заден спојлер...

Remote video URL

Тука е и новиот издувен систем од нерѓосувачки челик со четири цевки со дијаметар од 102 милиметри. RSQ8-R доби 23-инчни ABT High Performance HR фелни со гуми со димензии 295/35 R23.

Тјунерот не ја заборави ни внатрешноста на возилото, па сега RSQ8-R има нов волан, ново старт-стоп копче и рачка на менувачот. На праговите е ознаката на која стои редниот број на примерокот, од вкупно 125. ABT ознаки има на неколку места, вклучувајќи ги и патосниците.

реклама

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Авто новости

Dacia го претстави новиот Sandero од третата генерација

Read more

Audi S8 или Bentley Flying Spur: Кој е побрз?

Read more

Германците рушат митови: Поевтино е да возите на струја или на дизел?

Read more

EPS – уред кој ќе ви заштеди гориво

Read more

Автомобили

  • filter

Dacia го претстави новиот Sandero од третата генерација

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi S8 или Bentley Flying Spur: Кој е побрз?

Читај повеќе

Германците рушат митови: Поевтино е да возите на струја или на дизел?

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави новиот Q5 Sportback

Читај повеќе
  • play_arrow

EPS – уред кој ќе ви заштеди гориво

Читај повеќе
  • filter

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Читај повеќе

Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Читај повеќе