Ова треба да го знаете ако спиете помалку од 6 часа

Недостатокот на сон може да биде причина за срцеви заболувања, дебелеење, а може да го промени и начинот на кој се однесува нашата ДНК,  предупредуваат лекарите.

Доктор Пол Грингрејс спровел истражување за тоа што се случува со нашето тело доколку спиеме помалку, утврдувајќи дека покачениот крвен притисок и холестеролот се меѓу потенцијалните последици.

„Луѓе кои спијат помалку од шест часа во текот на ноќта се изложени на поголем ризик од хронични болести на срцето, имаат покачен крвен притисок и холестерол“, вели лекарот, додавајќи дека недостатокот на сон се поврзува и со многубројни здравствени проблеми.

Ако не спиете доволно, шансите да доживеете инфаркт, мозочен удар или да добиете зголемен крвен притисок, се поголеми за 60%. Исто така, се смета дека телото лачи цитокин кога сме ненаспани, а тоа влијае лошо на нашиот имунолошки систем.

Овој лекар во текот на истражувањата открил дека недостатокот од сон т.е хроничната ненаспиеност влијае на нашата ДНК.

Тој истакнува дека само една непроспана ноќ може да ги промени сигналите во ДНК кои предизвикуваат дебелеење и губење на масата на мускулите.

Уморот може да ги направи луѓето импулсивни и склони кон преземање ризик затоа што не можат добро да расудуваат.

Вежбањето во текот на денот може да ви помогне да спиете подолго и поквалитетно; истражувањето докажало дека 85% од луѓето спијат подобро после тренингот во текот на денот.

реклама

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Живот

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Read more

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Read more

Педофил осомничен за киднапирање на малата Меделин, 13 години по нејзиното исчезнување

Read more

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Read more

Магазин

  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 рецепти за крофни

Читај повеќе

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Читај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Читај повеќе