Ова веќе нема никаква смисла

Наводните услови од новиот договор што го потпиша Килјан Мбапе „во корист“ на ПСЖ нѐ катапултираат во еден бесмислен фудбалски свет.

Францускиот репрезентативец за да остане во Пари Сен-Жермен и да не замине во Реал Мадрид доби 130 милиони евра само за неговиот потпис на новиот договор. Да, 130 милиони за една чкртаница.

И тоа е далеку од сѐ. Мбапе од ПСЖ ќе зема плата во вредност од 90 милиони евра по сезона во наредните три години. Тоа значи дека за нови три години во француската престолнина Мбапе ќе заработи баснословни 270 милиони евра, а доколку на тоа ги додадеме и оние 130 милиони само за чкртаницата на договорот - тоа се фантастични 400 милиони евра.

Ова дефинитивно повеќе нема никаква смисла.

Бесмислено е, затоа што мораме да се согласиме со Реал Мадрид, да, оној Реал Мадрид кој, во формална жалба до ФИФА, се најде себеси да продава морал за премногу потрошени пари, што „би го загрозило интегритетот на нашиот фудбал“;

Бесмислено е, бидејќи всушност не е логично еден играч да заработува трипати поголема плата од вкупната плата на играчите на Ајнтрахт од Франкфурт, овосезонскиот победник на Лига Европа и носител во жрепката за групната фаза од Лигата на шампионите за наредната - во ист шешир со, погодувате, ПСЖ;

Бесмислено е, затоа што постојано зборуваме за финансиски фер-плеј, ограничувања, казни, само за да видиме дека една компанија троши слични суми откако акумулирала 200 милиони загуби само во минатата година, додека плаќа 630 милиони за вработени и играчи;

Бесмислено е, затоа што претседателот на ПСЖ излегува во јавност и нѐ убедува дека парите не биле пресудни за останувањето на Мбапе. Важи друже Насер, ние можеби сме сиромашни, ама нафта не пиеме;

Бесмислено е, затоа што нормално беше да можеме да правиме некои предвидувања за иднината во светот на фудбалот, додека сега веќе не знаеме ни што е реално, а што не;

Бесмислено е, затоа што лекарите, наставниците, научниците итн. не земаат ни блиску до она што овој шутер на топка ќе го зема, па колку и да бил добар.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Теми и коментари

И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Read more

И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Read more

И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Read more

Колку државата може да ја заштити жената од родово-базирано насилство во Македонија?

Read more
 

Ново

  • play_arrow

Што потпишаа Путин и саудискиот принц Бин Салман?

Читај повеќе

Македонија У-19 ги доби противниците за пласман на ЕП

Читај повеќе
  • play_arrow

Водителка покажа среден прст во живо

Читај повеќе

10 најпосакувани фудбалери кои стануваат слободни на крајот од сезоната

Читај повеќе

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

Читај повеќе

Раперот Пи Диди е обвинет за групно силување на 17-годишна тинејџерка

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Кумашинот на Путин ја регистрира „Втора Украина“ во Србија

Читај повеќе