Оваа грешка при менување брзини може да предизвика скап дефект

Ако возите автомобил со рачен менувач, секогаш постои опасност од фатална грешка - да префрлите од, на пример, петта брзина во втора. Брзината на моторот нагло ќе се зголеми и, ако не реагирате на време, може да се појави исклучително скап дефект.

„Големиот број на вртежи на моторот надвор од максимално предвидениот број на вртежи може да резултираат со механичко оштетување на моторот, пред сѐ на разводниот механизам за отворање и затворање на вентилот.

Постарите мотори, кои имаат поголема пропусна моќност на компресија поради абење на клипните прстени, имаат тенденција при зголемен број на вртежи на моторот сами да го креваат маслото од резервоарот за масло преку отворот на моторот и да го испуштаат во вшмукувачката цевка, што резултира во неконтролирано самозапалување на маслото, а возачот веќе не е во можност да го регулира бројот на вртења што обично го надминува максималниот број на вртежи кои најчесто резултираат со механичко оштетување на моторот.

Некои производители имаат безбедносна блокада, односно можат електронски да го исклучат вбризгувањето со цел да спречат натамошно зголемување на брзината на моторот надвор од дозволената брзина на моторот.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Авто новости

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Read more

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Read more

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Read more

Volvo има ново лого

Read more
 

Автомобили

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Читај повеќе

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Читај повеќе

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Читај повеќе

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе