Овие птици ја пеат истата песна милион години, велат научниците

Пред милион години звуците во планините на „небесниот остров“ во источна Африка веројатно биле многу слични на оние кои може да се слушнат и денес. За препознатливиот звук заслужна е групата на ситни, шарени птици кои пеат една иста мелодија повеќе од 500.000, а можеби и милион години.

Птиците од семејството Nectariniidae се шарени и мали, се хранат со нектари и личат на колбири. Тие се вообичаен дел од фауната на Азија и на Африка.

Познати се како небесни островски птици, живеат на планинските врвови во источна Африка, од Мозамбик до Кенија. На овие висини се изолирале различни популации од овој вид, а размножувањето трае десетици илјади па до милиони години.

Тим истражувачи истражи дали пеењето на овие птици останало исто низ нивната долгогодишна еволуција. Во периодот меѓу 2007 година и 2011 година го снимиле пеењето на 123 поединечни птици од шест различни популации на овој вид птици. Потоа развиле статистичка техника за анализа на развојот на нивното пеење.

Резултатите покажале дела некои од тие изолирани популации уште ја пеат истата песта. Тоа упатува дека меѓу сите популации песната не е променета и е специфична за целиот вид, иако различните популации немаат меѓусебна интеракција.

Анализирајќи ги генетските разлики меѓу популациите, откриено е дека двете популации од видот кои биле најдолго одвоени имале скоро идентични песни, додека двете други популации кои биле одвоени на пократко време имале многу различни песни.

Резултатите биле прилично интересни, се смета дека птиците на северната земјина хемисфера развиле нови бои, песни и однесување со цел да се адаптираат на новото опкружување, како што е присутноста или отсутноста на глечери.

Но, планините во источна Африка доживеале мали геолошки промени што сугерира дека птиците немале причина да развијат поинакви пердуви или ново пеење. Заклучокот е дека птиците и нивните песни можат да останат непроменети милиони години, сè додека промените во околината не ги натераат на тоа.

Remote video URL
Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Чек дис аут

Што би се случило ако обична игла удри во Земјата со брзина на светлината?

Read more

Лавче истрчало среде пат во Србија

Read more

Ја изградил најтесната зграда во светот за да го блокира погледот кон море на брат му

Read more

Дали богатството на Инките спие на Островот на смртта?

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе